NK ląstelės: kaip išlaikyti jas sveikas ir apsisaugoti nuo vėžio

Dr. Veronique Desaulniers teigimu, iš visų mūsų kūne judančių ląstelių apie 2 mlrd. (5–15 %) sudaro „natūralios žudikės“ – NK (Natural killer) ląstelės. Vien jų pavadinimas skamba grėsmingai. Ir iš tiesų jos kelia pavojų, tačiau tik vėžinėms ląstelėms ir kitiems ligų sukėlėjams, kurie gali pakenkti organizmui! NK ląstelės – itin svarbi įgimtos imuninės sistemos dalis, todėl palaikyti tinkamą jų kiekį organizme reikšminga kiekvienam. Ir ypač tuomet, jei siekiate vėžio prevencijos arba jau gydote onkologinį susirgimą. Sveikas tinkamai veikiančių NK ląstelių kiekis imuninėje sistemoje gyvybiškai svarbus. Tad ženkite straipsnyje nurodomus žingsnius, kad užtikrintumėte NK ląstelių aktyvumą. Mat jos turi nepaprastą gebėjimą – aptikti ir sunaikinti vėžines ląsteles, kurios potencialiai tūno organizme

Kas yra NK ląstelės?

Ląstelės „natūralios žudikės“ yra limfocitų, arba baltųjų kraujo kūnelių, tipas. Tai natūrali limfinės sistemos dalis. NK ląstelės atlieka svarbų darbą – „patruliuoja“ kraujyje ir nuolat ieško svetimkūnių, kitų įsibrovėlių ir piktybinių ląstelių. Šios ląstelės susidaro kaulų čiulpuose, limfmazgiuose, tonzilėse, užkrūčio liaukoje ir blužnyje, taip pat kepenyse, žarnyne, odoje bei plaučiuose. Daugelis nė neįtaria, kad jų kūnuose bet kurią akimirką gali pradėti vystytis vėžinės ląstelės. Visgi tuomet, kai žmogaus NK ląstelės yra sveikos, stiprios ir gausios, jam nėra ko jaudintis. Remiantis išsamia ataskaita, paskelbta „Biomed Biotechnology“ žurnale 2011 m., NK ląstelės gali „kontroliuoti vietinio naviko augimą ir metastazes“. Metastazės reiškia vėžinių ląstelių plitimą iš vienos kūno dalies į kitą. Tai dažniausiai vyksta būtent per limfinę sistemą ir kraują. NK ląstelės blokuoja vėžio augimą ir plitimą, nes gali tiesiogiai sukelti ląstelių citotoksiškumą ir vėžinių ląstelių mirtį.

NK ląstelių veikimo mechanizmas:

1.NK ląstelės nuolat cirkuliuoja visuose audiniuose ir kraujyje, ieškodamos blogųjų ląstelių ir svetimkūnių, įskaitant virusus, bakterijas ir, žinoma, vėžines ląsteles.

2.Kai NK ląstelė aptinka pakitimų, ji perduoda signalą kitoms tos pačios rūšies ląstelėms veikti. Susidariusi NK ląstelių grupė toksine medžiaga paveikia konkrečią nesveiką ląstelę ar svetimkūnį.

3.Ši toksiška medžiaga, pasiekusi tikslą, prasiskverbia pro svetimkūnio arba vėžinės ląstelės membraną, todėl ji „sprogsta“.

4.Galiausiai NK ląstelė išskiria hormoną, kuris iškviečia kitas imuninės sistemos ląsteles. Jos atkeliauja į pažeistos ląstelės vietą ir surenka svetimkūnio ar nesveikos ląstelės likučius bei pašalina juos per limfinę sistemą.

Kaip NK ląstelė žino skirtumą tarp sveikos ląstelės, kuri yra normali kūno dalis, ir vėžinės ląstelės

NK ląstelės turi genetiškai užprogramuotą aptikimo ir komunikacijos sistemą. Tai leidžia joms ištirti įtarimą keliančios ląstelės branduolį, kad išsiaiškintų, ar ji normali, ar nesveika. Remiantis gauta informacija, NK ląstelės arba reaguoja, arba ne. „Natūralios žudikės“ – iš tiesų protinga imuninės sistemos dalis!
(Pastaba: branduolys yra kiekvienos kūno ląstelės, įskaitant vėžines, valdymo centras. Jame yra DNR, jis kontroliuoja ląstelės genų bei baltymų gamybą.)
Gana ilgai net mokslininkai negalėjo pasakyti, kaip tiksliai NK ląstelės aptinka nesveikas ląsteles ir nepakenkia sveikosioms. Nors jau padaryta didelė pažanga siekiant išsiaiškinti, kas paverčia šias ląsteles tokiomis unikaliomis, atliekant išsamius tyrimus nuolat sužinoma kas nors naujo. Vėžį tiriantys mokslininkai tikisi, kad NK ląstelių tyrimai padės sukurti naujas strategijas, kaip efektyviau kovoti su vėžinėmis ląstelėmis.

Štai dešimt būdų, kaip išlaikyti savo NK ląsteles sveikas, stiprias ir gausias

1.Rūpintis žarnyno sveikata. 65–70% imuninės sistemos yra žarnyno gleivinėje, įskaitant nemažą kiekį NK ląstelių. Norint, kad imuninė sistema veiktų sklandžiai, o NK ląstelės būtų efektyvios, būtina išlaikyti žarnyno mikrofloros balansą. Tai padaryti padeda cukraus, perdirbto maisto ir angliavandenių suvartojimo ribojimas ar atsisakymas. Taip pat kasdien derėtų gauti probiotikų ir prebiotikų. Jų yra natūraliai fermentuotuose maisto produktuose bei iš kaulų išvirtame sultinyje. Manoma, kad viena pagrindinių autoimuninių ligų priežasčių yra žarnyno sutrikimai, pvz., pralaidaus žarnyno sindromas. 2013 m. Vašingtono universiteto (JAV) atliktas tyrimas nustatė aiškų ryšį tarp autoimuninių problemų ir sutrikusios NK ląstelių gamybos bei mažo NK ląstelių funkcionalumo.

2.Sumažinti kenksmingą poveikį organizmui. Intensyvaus ir nenutrūkstamo streso poveikio rezultatas yra procesas, vadinamas imuninės sistemos senėjimu. Tai lemia bendros imuninės sistemos funkcijos sumažėjimą. Tipiškas imuninės sistemos senėjimo pavyzdys – vėjaraupių viruso suaktyvėjimas vyresniam žmogui, kai šis suserga juostine pūsleline. Dalis su amžiumi susijusio imuninės sistemos susilpnėjimo tikriausiai atsiranda dėl mažesnio NK ląstelių aktyvumo ir jų gamybos. Kai kurių neišvengiame senstant, tačiau taip pat galima padaryti daug dalykų išlaikant imuninės sistemos vientisumą ir NK ląsteles. Visų pirma, prisiminkite apie kenksmingą streso poveikį ir tai, kaip reaguojate į streso faktorius. Atsakas į stresą – hormonų balanso pakitimai. O tai gali sukelti tiesioginį imuninės sistemos susilpnėjimą. Tad į kasdienę rutiną derėtų įtraukti streso valdymo praktikų – meditaciją, maldą, emocijų paleidimą, jogą, pasivaikščiojimą gamtoje ir atleidimą. Stresą taip pat didina fiziškai veikiantys išoriniai faktoriai: sunkiųjų metalų turinčios dantų plombos, agresyvi kosmetika ir buitinė chemija. Juos reikėtų pašalinti iš aplinkos ir bent laikinai laikytis detoksikacijos režimo. Tai padaryti padeda švelnus organizmo valymas ir pirties seansai.

3.Subalansuoti melatonino lygį organizme. Melatoninas – hormonas, kurį gamina kankorėžinė liauka. Jis pats savaime yra stiprus vėžio inhibitorius, ypač krūties vėžio atvejais. Tyrimai parodė, kad melatoninas turi galimybę tiesiogine prasme užmigdyti vėžines ląsteles. Remiantis 2016 m. Brazilijoje atliktu tyrimu, paskelbtu recenzuojamame medicinos žurnale „Plos One“, šis hormonas taip pat turi įtakos vėžio kamieninėms ląstelėms. Tad kokybiškas miegas – geriausia, ką galite padaryti norėdami stabilizuoti melatonino lygį. Jei manote, kad jums gali trūkti melatonino, būtinai reguliariai tikrinkite jo lygį ir prireikus vartokite kokybiškų maisto papildų. Jie būtini, jeigu vargina nemiga ar kiti miego sutrikimai.

4.Valgyti daugiau ekologiškų mėlynių. Bendru trijų JAV universitetų tyrimu nustatyta, kad kasdien valgant mėlynių mažėja oksidacinis stresas ir didėja priešuždegiminių citokinų kiekis.
(Pastaba – citokinai yra maži baltymai, išskiriami imuninių ląstelių. Jie aktyviai veikia kitas kūno ląsteles.

5.Į meniu įtraukti daugiau prieskonių. Pastebėta, kad juodųjų pipirų ir kardamono ekstraktai itin sustiprina NK ląstelių citotoksinį aktyvumą, o tai rodo galimą jų priešvėžinį poveikį.

6.Padidinti beta karoteno kiekį. Maistas, kuriame daug beta karoteno, pavyzdžiui, batatai, morkos, kopūstai, špinatai ir spirulina, gali skatinti NK ląstelių aktyvumą. Beveik prieš 20 m. atliktas ir Tarptautiniame maisto mokslų ir mitybos žurnale paskelbtas tyrimas palygino NK ląstelių, apdorotų beta karotenu ir vitaminu E, veiksmingumą, kai šios NK ląstelės sąveikavo su žmogaus ir pelės modelio limfomos ląstelėmis. Tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad tiek vitaminu E, tiek beta karotenu infuzuotos NK ląstelės padidino citotoksinį aktyvumą prieš plaučių vėžio ląsteles.

7.Valgyti daugiau česnakų ir grybų. Česnakuose gausu ajoeno, alicino ir tiosulfinatų – visų sieros turinčių junginių, kurie gali sustiprinti imuninę sistemą. Tarbiat Modares universitete (Iranas) atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „International Immunopharmacology“, parodė, kad česnakuose esantys sieros junginiai gali paskatinti NK ląstelių gamybą ir aktyvumą. Taip pat nustatyta, kad tam tikri česnako junginiai tiesiogiai blokuoja krūties vėžio ląstelių augimą pelėms. Grybuose, ypač jų ekstraktuose, yra daug beta gliukanų, kurie, kaip įrodyta, didina T ląstelių skaičių ir NK ląstelių gamybą. T ląstelės yra kita limfocitų (baltųjų kraujo kūnelių) rūšis. Šios ląstelės itin svarbios imunitetui. 2009 m. Honkongo universitete atliktas tyrimas parodė, kad beta gliukanai gali suaktyvinti keletą imuninių receptorių, įskaitant esančius makrofaguose ir NK ląstelėse. 2014 m. tyrimo rezultatai, paskelbti Tarptautiniame onkologijos žurnale, rodo, kad imunitetą stiprinančios beta gliukanų savybės padeda slopinti endokrininei sistemai atsparų krūties vėžį, reguliuojant jo genų ekspresiją. Daugelio tyrimų metu taip pat pastebėta, kad skirtingi beta gliukanų šaltiniai pasižymi skirtingu poveikio intensyvumu. Tad renkantis beta gliukanus kaip maisto papildus derėtų ieškoti jų be priedų ir užpildų.

8.Užtikrinti deramą seleno kiekį. Mitybą papildžius selenu padidėja NK ląstelių lizinio ciklo aktyvumas. Tai susiję su seleno poveikiu interleukino-2 (IL-2) receptoriams. Taip padedama imuninės sistemos ląstelėms bendrauti tarpusavyje ir skatinamas imuninių ląstelių judėjimas link uždegimo vietų, įskaitant sritis, kuriose gali būti vėžinių ląstelių.

9.Išmėginti fermentais modifikuotų ryžių sėlenas. Remiantis išsamia ataskaita, kurią 2015 m. sausį paskelbė „Life Extension International“, fermentais modifikuotos ryžių sėlenos (EMBR) padidina NK ląstelių aktyvumą iki 84 %. 2013 m. Europos vėžio tyrimų instituto atliktame tyrime daugiausia dėmesio skirta medžiagos MGN-3, esančios EMBR, poveikiui pacientams, sergantiems daugybine mieloma (mieloma yra vėžio rūšis, paveikianti kraujo plazmą). Tyrėjai nustatė „aiškų NK aktyvumo padidėjimą MGN-3 gydytiems pacientams, palyginti su placebo grupe“. Be to, Tokijuje (Japonija) įsikūrusios natūralių produktų bendrovės „Daiwa Pharmaceutical Co.“ atliktas nepaskelbtas vidinis tyrimas parodė, kad sveikų 45–55 m. eksperimento dalyvių, vartojusių 500 mg per dieną EMBR dozę, NK ląstelių aktyvumas padidėjo triskart vos per 3 savaites, be jokio nustatyto šalutinio poveikio.

10.Pasitelkti natūralius NK ląstelių stimuliatorius. Vitaminas C – gerai žinomas imuninės sistemos stipriklis. Remiantis žurnale „Immunopharmacology and Immunotoxi- cology“ paskelbta ataskaita, „78% pacientams, kurie iš pradžių gavo didelį toksinų kiekį, vitaminas C, vartojamas didelėmis dozėmis, galėjo padidinti NK aktyvumą iki dešimties kartų“. Taip pat NK ląstelių stimuliatoriais pripažįstama ežiuolė ir ženšenis.
Galima neabejoti, kad maždaug 2 mlrd. NK ląstelių, kurios šiuo metu cirkuliuoja jūsų organizme, yra tikrosios imuninės sistemos superžvaigždės. Nesvarbu, su kokiu sveikatos iššūkiu susiduriate ar tiesiog norite imtis iniciatyvos prevencijos srityje, natūraliai padidinę NK ląstelių kiekį aprašytais metodais, ne tik sustiprinsite bendrą imunitetą, bet ir padėsite užkirsti kelią vėžiui.

Parengta pagal: „©[„Natural Killer Cells: How to Keep Them Healthy So They Can Protect You From Cancer“ Veronique Desaulniers, Dr. Publikuota: The Truth About Cancer LLC 2018 m. birželio 25 d.].

STRAIPSNIAI PANAŠIOMIS TEMOMIS

Teksto dydis

  • A  A  A  A  

REKOMENDUOJAME

Meniu