Sveikatos gurmanai kūną ir protą stiprina rodiolių ekstraktu bei šafranu

Šiuolaikinis mokslas vis daugiau dėmesio skiria natūraliems augaliniams preparatams.

Manoma, kad ateityje didžiausia pažanga išsaugant galvos smegenų sveikatą ir pažinimo funkcijas bus padaryta vartojant būtent šias natūralias medžiagas. Žolelių ekstraktų universalumas suteikia galimybę smegenų veiklą gerinančius preparatus vartoti bet kokio amžiaus ir sveikatos būklės.  Taip pat tinka tiesiog norint sustiprinti atmintį prieš egzaminų sesiją, kamuojant psichologinėms problemoms ar net ligoms. Rausvoji rodiolė – vienas iš augalų, kurių nauda fizinei ir psichinei sveikatai įrodyta moksliškai. Tai plataus poveikio priemonė, padedanti atsikratyti nereikalingų kilogramų, pagerinti kognityvines funkcijas, įveikti lėtinį nuovargį, palengvinti simptomus sergant dėmesio ir aktyvumo sutrikimo sindromu, net įveikti nerimą ar depresiją. O neseniai pasirodė tyrimai, kuriais patvirtintas teigiamas augalinio prieskonio šafrano, vartojamo su rodiolių ekstraktu, poveikis kovojant su Alzheimerio liga.

KUO YPATINGA RAUSVOJI RODIOLĖ?
Rausvoji rodiolė dažniausiai vadinama lotynišku pavadinimu Rhodiola Rosea. Tai daugiametis žydintis augalas, augantis šaltesnio klimato zonose. Labiausiai paplitusi Skandinavijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Sibire. Tiek augalas, tiek jo preparatai pasaulyje žinomi įvairiais pavadinimais: Rhodiala Rhizome“, arkties šaknis, rožinė šaknis, auksinė šaknis, karalių karūna ir kt. Visi šie istoriniai pavadinimai apibūdina vieną ir tą patį augalą. Rausvoji rodiolė jau šimtmečius tradicinėje kinų medicinoje vartojama pažintinėms smegenų funkcijoms skatinti ir fizinei būklei gerinti. Net keliomis mokslinėmis studijomis įrodyta, kad šis augalas gali sumažinti vadinamąjį „proto rūką“, kuris pasireiškia sutrikimu, dvejonėmis ir užmaršumu, taip pat padeda sumažinti psichologinį bei fizinį nuovargį. Jį vartojant lengviau ištveriamas stresas. Rausvųjų rodiolių ekstraktas yra adaptogeninis junginys, išgaunamas iš šios genties augalų. Adaptogenai – ypatingi junginiai, slopinantys streso sukeliamą fizinį ir cheminį poveikį. Kitaip tariant, rodiolių ekstraktas pasižymi antioksidacinėmis savybėmis: mažina stresą, nerimą, padeda stabilizuoti nuotaikų kaitą. Dar vikingai tikėjo, kad rausvoji rodiolė suteikia jėgų, o Himalajuose gyvenantys šerpai šį augalą vartojo tam, kad lengviau ištvertų deguonies trūkumą kalnuose. Kai kurių gydytojų teigimu, būtent rausvoji rodiolė padeda kovoti su fibromialgijos simptomais. Rodiolių ekstrakto unikalias vaistines savybes lemia du cheminiai junginiai, aptinkami augalo šaknyje – salidrozidas ir rozavinas. Abi medžiagos veikia nervų sistemą ir gerina psichologinę būklę ir fizinę sveikatą.

5 SVEIKATĄ GERINANTYS RODIOLIŲ EKSTRAKTO VEIKSNIAI
Rodiolių ekstraktas naudingas kūnui ir protui, nepriklausomai nuo to, kokio amžiaus ar sveikatos būklės žmogus jį vartoja. Tačiau jis toks populiarus ne be priežasties. Šis ekstraktas ne tik gerina pažintines smegenų funkcijas, bet ir palaiko puikią nuotaiką, padeda atsikratyti papildomų kilogramų, užtikrintai gerina bendrą savijautą. Ir visi šie privalumai patvirtinti moksliniais tyrimais.
1. Skatina riebalų deginimą ir padeda atsikratyti svorio. Specifinė rodiolių ekstrakto sudėtis padeda suaktyvinti organizmo medžiagų apykaitą, pagerinti ląstelių veiklą. Taip pat įrodyta, kad rozavinas, esantis rodiolių ekstrakto sudėtyje, stimuliuoja hormonams jautrų lipazės fermentą. O jis skatina pilvo srityje besikaupiančių riebalų deginimą. Klinikiniais tyrimais patvirtinta, kad mankštinantis, laikantis sveikos mitybos principų ir vartojant rodiolių ekstraktą riebalinis audinys pilvo srityje sparčiau nyksta būtent dėl rozavino poveikio. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad rodiolių ekstraktas gali sumažinti streso keliamą alkio pojūtį. Nors maistinės medžiagos nėra įprastas metodas kontroliuoti fizinį ar psichologinį alkį, tačiau mokslininkai tai vadina šalutiniu, tačiau maloniu šio ekstrakto poveikiu.
2. Suteikia energijos ir fizinės ištvermės. Kadangi rodiolių ekstraktas skatina energijos gamybą, ATP sintezę, jis ne tik mažina riebalinį sluoksnį, bet ir mažina fizinį bei psichologinį nuovargį. O tai užtikrintai gerina ištvermę. Taip pat tyrimai patvirtina, kad rodiolių ekstraktas turi nedidelį stimuliuojamąjį poveikį, panašų į kofeino, tačiau, skirtingai nei pastarasis, rodiolių ekstraktas nesukelia drebulio. Ši medžiaga taip pat didina raudonųjų kraujo kūnelių kiekį. Jie padeda organizmą aprūpinti deguonimi. O užtikrinus tinkamą deguonies ir maistingųjų medžiagų kiekį raumenyse, jie lėčiau pavargsta. Ne mažiau svarbu, kad rodiolių ekstraktas pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, kuris ne tik padeda atsigauti raumenims po itin intensyvių treniruočių, bet ir lėtina senėjimo procesą.
3. Padeda išvengti streso, nerimo ir depresijos. Tyrimais įrodyta, kad rodiolių ekstraktas labai mažina stresą, nerimą ir depresijos simptomus, taip pat gerina smegenų veiklą. Šios medžiagos anksiolitinis poveikis atsiranda dėl sąveikos su neuromediatoriais dopaminu ir seratoninu. Šie hormonai reguliuoja nuotaiką: lemia laimės, nerimo, malonumo ir atlygio jausmus. Mėnesį trukusio tyrimo metu 150 asmenų, kuriems diagnozuota depresija ir lėtinis stresas, vartojusių rodiolių ekstraktą, pastebėtas aiškus simptomų palengvėjimas. Nustatyta, kad net du trečdaliai depresija besiskundžiančių eksperimento dalyvių patyrė visišką  remisiją. Šie rezultatai nuteikia daug žadančiai vertinant nerimo ir susijusių psichinių sutrikimų gydymą žoliniais preparatais.
4. Mažina kortizolio lygį. Kortizolis yra hormonas, kurį pajutus baimę ar stresą išskiria antinksčiai. Tai labai svarbi organizmo reakcija, kuri padeda pasiruošti kovai arba bėgimui, kai pajuntamas pavojus. Visgi gydytojai ir visuomenės sveikatos specialistai tikina, kad padidėjęs kortizolio lygis – vienas pagrindinių sveikatos ir geros savijautos priešų. Ilgą laiką organizme išsilaikantis aukštas kortizolio lygis sukelia kaulų tankio mažėjimą, riebalų kaupimąsi pilvo srityje. Dėl šio hormono padidėja rizika susirgti skydliaukės ir širdies ligomis. Jis neigiamai veikia pažintines smegenų funkcijas ir atmintį, išauga rizika susirgti depresija ir kitomis psichinėmis ligomis. Nustatyta, kad kortizolis susijęs su sparčiu senėjimu ir trumpesniu gyvenimu. Taip pat neigiamai veikia visą imuninę sistemą. O rodiolių ekstraktas patikimai ir greitai mažina šio hormono, kurio kenksmingas poveikis prilyginamas rūkymui, kiekį organizme.
5. Gerina dėmesio koncentraciją ir pažintines smegenų funkcijas. Visiškai natūralus rodiolių ekstraktas pasižymi subtiliu psichostimuliaciniu poveikiu. Tyrimais įrodyta, jog šis ekstraktas gerina kognityvines funkcijas patiriant stresą ar jaučiant nuovargį. Eksperimentas, atliktas su naktinėje pamainoje budinčiais kareiviais, parodė, kad vartojant šį ekstraktą vos 5 dienas pastebimai padidėja reakcijos greitis ir sumažėja mąstymo klaidų tikimybė. Taip pat pagerėja koncentracija ir kūrybinio mąstymo gebėjimai. Dėl šių savybių rodiolių ekstraktas gali tapti puikia alternatyva dėmesio sutrikimui ir hiperaktyvumo sindromui (angl. ADHD) gydyti naudojamam vaistui „Aderall“. Labai svarbu, kad šis augalinis preparatas neturi sintetiniams vaistams būdingo šalutinio poveikio, tad yra saugus vaikams. Dėl rodiolių ekstrakto sudėtyje esančio salidrozido šis preparatas mažina oksidacinio streso poveikį bei stabdo beta-amiloidinių plokštelių formavimąsi, tad gali būti vartojamas Alzheimerio ligos profilaktikai, ypač turintiems genetiškai nulemtą polinkį į neurodegeneracines ligas. Tačiau net galingajam rodiolių ekstraktui, kovojant su Alzheimerio liga, reikia pastiprinimo. O moksliniais tyrimai įrodyta, kad geriausias poveikis gaunamas rodiolių ekstraktą papildant šafranu.

ŠAFRANAS AR ANTIDEMENCINIAI VAISTAI: KAS IŠ TIKRŲJŲ GALI PADĖTI SERGANTIEMS ALZHEIMERIO LIGA?
Prabangus prieskonis šafranas tradiciškai buvo naudojamas persų medicinoje gydant atminties sutrikimus. Tačiau jo poveikis nebuvo patikrintas eksperimentais iki 2010 m. Atliktas tyrimas  atskleidė, kaip Alzheimerio ligos sukelti demencijos simptomai stiprėjo eksperimentinėje placebą vartojusioje dalyvių grupėje, bei tai, kaip jie sumenko 16 savaičių vartojant šafraną. Mokslininkai paskelbė išvadas, jog šafranas yra veiksminga ir saugi priemonė kovojant su lengvo ir vidutinio sunkumo Alzheimerio liga. Trumpuoju gydymo periodu šis prieskonis gali būti toks pat efektyvus kaip antidemencinis preparatas „Memantine“. Ši natūrali priemonė, skirtingai nei medikamentai, nesukelia nemalonaus šalutinio poveikio – vėmimo. O naujausi tyrimai atranda dar daugiau šafrano veiksmingumo įrodymų.

GALINGAS POVEIKIS
2013 m. atlikti tyrimai dar detaliau išnagrinėjo Alzheimerio ligos vystymosi mechanizmą. Jau yra žinoma, kad ši liga naikina smegenų nervų ląsteles. Smegenų ląstelės žūsta susiformavus neurofibrilių rezginiams arba tarp galvos smegenų nervų susikaupus amiloidų plokštelėms, kai baltymų fragmentai beta amiloidai natūraliai nepašalinami. Tačiau ligos pažeistus audinius paveikus šafrane aptinkamu raudonos spalvos pigmentu krocinu, stebint pro elektrinį mikroskopą galima pamatyti, jog amiloidų sankaupų nesusidaro. Taigi molekulių junginys, kuris suteikia šafranui sodrią spalvą, pasirodo, turi nuostabią savybę – padeda išvengti amiloidų sankaupų. Tačiau kaipgi jis paveikia neurofibrilių rezginius? Pro mikroskopą mėgintuvėlyje stebimi eksperimentai parodė, kad krocinas stabdo ir jų susidarymą. Šie tyrimai rodo, kad šafranas gali padėti kovojant su klastinga Alzheimerio liga. Visgi ilgai buvo neaišku, kada pradėti gydymą, kad būtų veiksmingas. Būtina paminėti, kad krocino poveikis eksperimentų metu buvo tiriamas tik lengvos ir vidutinės formos Alzheimerio paveiktiems smegenų audiniams. Iki šiol nebuvo atlikti tyrimai, kurie galėtų atskleisti, kaip jis veikia vėlyvos ligos stadijos atvejais. Tačiau dabar jau aišku, kad net ir vėlyvos stadijos Alzheimerio ligos atveju šafranas gali būti puiki alternatyva vaistams. O gal net ir geresnė, nes šafranas, skirtingai nei sintetiniai medikamentai, nesukelia mieguistumo, svorio padidėjimo, nervų sistemos sutrikimų ir alpulio. Svarbu ir tai, kad šie tyrimai nebuvo finansuojami maisto papildus ar prieskonius gaminančių kompanijų. Lėšos tyrimams skirtos nekomercinių viešųjų dotacijų būdu. Nors tyrimai atlikti Irane, kuris pasauliui tiekia beveik 90 % šafrano, tačiau abejonių dėl atrasto efektyvumo nekyla.
Kad stresas yra „tylusis žudikas“, veikiausiai žinoma visiems. Taip pat plačiai aptariama ir tai, kad antsvoris, nuotaikų kaita ir silpnėjančios kognityvinės funkcijos – bene labiausiai gyvenimo kokybę bloginantys veiksniai. Siekdami išvengti jų pražūtingo poveikio daugelis žmonių renkasi augalinius preparatus, tokius kaip rodiolių ekstrakto ir šafrano kompleksas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Šafranai prieš Alzheimerio silpnaprotystę

Naujienos
Šafranai prieš Alzheimerio silpnaprotystę Raudonosios šafranų gijos aptinkamos kukliai vadinamų daržinių krokų (lot. Crocus sativus), kurie atrodo tarsi įstabios gėlės, žieduose. Jų auginimo ir rinkimo istorija siekia jau daugiau kaip…
Read More

REKOMENDUOJAME

SUSIJĘ PRODUKTAI
Meniu