Tarp prieskonių – vaistas nuo osteoartrito

Artritu ir kitomis uždegiminėmis sąnarių ligomis serga milijonai žmonių visame pasaulyje. Nuo šios ligos kenčia kas trečias mūsų vėsaus ir drėgno klimato kraštų gyventojas. Uždegimai ypač paūmėja esant drėgniems ir vėsiems orams, todėl, nenorėdami kęsti skausmo, žmonės vartoja vaistus nuo skausmo – nesteroidinius preparatus nuo uždegimo. Tačiau pastarieji žaloja skrandį ir kitas organizmo sistemas, o sąnarių neišgydo.

Taip yra todėl, kad per mažai žmonių žino apie daug saugesnę ir efektyvesnę bei kiekvienam lengvai prieinamą natūralios kilmės priemonę nuo uždegimo. Ciberžolė – į nendrę panašus, iki 1 metro aukščio imbierinių šeimos augalas, natūraliai augantis ir kildinamas iš Pietryčių Indijos, o auginamas Kinijoje, Japonijoje, Kambodžoje, Šri Lankoje ir kitose palankaus klimato šalyse, kuriose dažnai lyja ir visus metus būna 20–30 laipsnių šilumos. Visų pirma, ciberžolė yra klasikinis geltonos spalvos prieskonis, gaunamas sumalus šakniastiebius. Be jo neįsivaizduojama daugelio Rytų šalių virtuvė. Vargu ar ir pas mus rasime žmonių, neragavusių ciberžole pagardintų vištienos patiekalų. Į Europą šį augalą atgabeno pirkliai, kurie ieškojo naujų skonių ir kvapų. Indai, kurių tradicinės medicinos ištakos siekia seniausius laikus, ciberžolę vadina „šventaisiais milteliais“, o europiečiai iš pradžių ją vadino „indiškuoju šafranu“, matyt, atkreipdami dėmesį į jos vertingumą ir brangumą.

CIBERŽOLĖ – NE TIK PRIESKONIS
Jau seniai žinoma, kad ciberžolė turi nemažai gydomųjų savybių. Daugybės mokslo tyrimų įrodyta, kad sergant artritu ciberžolė veikia kaip galingas antioksidantas taikant pagalbinę vėžio terapiją. Tačiau labiausiai išsiskirianti ciberžolės savybė – uždegimo slopinamasis poveikis. Jos efektas prilyginamas antibiotikams. Gydomųjų savybių ciberžolei suteikia kurkuminas – ypatingas fenolių junginys, kuris nulemia ir ryškiai geltoną spalvą. Kurkuminai lėtina produktų gedimo procesus, todėl veikia kaip natūralūs konservantai. Tai labai svarbu karšto klimato šalyse. Šiuolaikinė medicina ciberžole susidomėjo taip pat dėl kurkumino, arba kitaip vadinamo diferuloilmetano, uždegimo slopinamojo, lipidų kiekį kraujyje mažinančio, antitrombozinėmis, antivėžinėmis, antidiabetinėmis ir neuroprotekcinėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos, poveikio. Teiginiai paremti keleto tūkstančių farmakologinių studijų, atliktų įvairiose pasaulio šalyse, rezultatais.

PADEDA IŠVENGTI SĄNARIŲ SKAUSMO
Vienas iš naujausių tyrimų, kuris kliniškai patvirtina ciberžolės medicininę vertę, buvo publikuotas Indonezijos sveikatos žurnale „Indonesian Journal of Internal Medicine’ 2012 metų balandžio mėnesį ir skirtas išsiaiškinti, kaip ciberžolės preparatas veikia sergančiųjų kelių osteoartritu sąnarių sinovinio skysčio kokybę. Tyrėjai lygino ciberžolės ekstrakto poveikį su nesteroidinio vaisto nuo uždegimo natrio diklofenako poveikiu COX-2 sekrecijai mažinti sinoviniame skystyje. Sinovinis skystis yra panašus į kiaušinio trynį skystis, esantis sinovinių sąnarių ertmėse. Jis padeda mažinti trintį tarp sąnario kremzlių sąnariui judant. Žinoma, kad dėl degeneracinių sąnarių kremzlių pokyčių skausmus jaučia kas antras vyresnis nei 85 metų žmogus. Šios ligos patogenezėje yra svarbūs monocitai – imuninės sistemos ląstelės, skatinančios COX-2 uždegiminį poveikį sinoviniame sąnarių skystyje. Tyrime, kuris vyko 4 savaites, vienai grupei pacientų buvo duota 30 mg ciberžolės ekstrakto 3 kartus per dieną, kitai – 25 mg natrio diklofenako 3 kartus per dieną. Po 4 savaičių buvo įvertinta sąnarių skysčio COX-2 fermento sekrecija. Apibendrinant prieita prie išvados, kad ir ciberžolės ekstraktas, ir diklofenakas beveik vienodai sumažino uždegiminio fermento sekreciją sinoviniame skystyje. Tai ne pirmasis tyrimas, kuris įrodo ciberžolės efektyvumą mažinant su osteoartritu susijusius simptomus. 2010 metais publikuotame tyrime buvo rasta, kad 2000 mg ciberžolės ekstrakto davė tokį patį efektą, kaip 800 mg ibuprofeno. Todėl pagrindinė žinia yra ta, kad ciberžolės ekstraktas yra natūrali ir lygiai tokia pat veiksminga, tačiau daugelį kartų saugesnė skausmo ir uždegimo slopinamoji priemonė negu natrio diklofenakas, kuris turi nemažai šalutinių poveikių virškinimo sistemai, širdžiai, gali sukelti traukulius ir t. t.
Mokslui žinoma per 100 neigiamų šalutinių diklofenako poveikių sveikatai, o ciberžolei priskiriama per 600 naudingų poveikių. Taigi, sprendimas pagalbos skaudantiems kelių sąnariams ieškoti tarp prieskonių – teisingas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Ciberžolė kaip vaistas

Naujienos
Ciberžolė kaip vaistas Kurkumino dariniai šiuo metu sintetinami tiek farmacijos, tiek gamtos apsaugos pramonės srityje dėl jų stiprumo ir antioksidacinio aktyvumo. Tyrimai rodo, kad ciberžolės ir galimi jų dariniai yra…
Read More

REKOMENDUOJAME

Meniu