Raktas į ilgą ir sveiką gyvenimą – gera mityba ir reguliarus sportas. Ilgaamžiškumo produktų rinkos augimas suteikia naujų galimybių, kaip galime papildyti savo mitybą ir pagerinti savijautą.
Šįkart išsamiau aptarsime spermidiną, keistai pavadintą poliaminą (aminorūgščių junginį), kuris pirmą kartą buvo aptiktas spermoje, ir dėl šios priežasties atpažįstamą tokiu pavadinimu. Teigiama, kad jis naudingas sveikatai, ilgaamžiškumui ir net vaisingumui. Šiame straipsnyje pamėginsime atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus: kas yra spermidinas, kam jis naudojamas, kaip padidinti spermidino suvartojimą kasdienėje mityboje, kokia spermidino nauda sveikatai ir ilgaamžiškumui.
Kas yra spermidinas?
1678 m. Nyderlandų mokslininkas Antonie van Leeuwenhoekas žmogaus spermos mėginyje atrado spermidiną. (1) Žmogaus organizme spermidinas gaminasi iš jo pirmtako putrescino ir kito ląstelių funkcijoms būtino poliamino, vadinamo sperminu.
Poliaminai yra itin vertingi, nes gali prisijungti prie daugelio molekulių. Jie palaiko daugelį funkcijų, įskaitant apoptozės, ląstelių augimo, ląstelių dauginimosi ir DNR stabilumo. Nustatyta, kad poliaminai veikia panašiai kaip augimo faktoriai ląstelių dalijimosi metu. Todėl putrescinas ir spermidinas yra būtini elementai sveikam audinių augimui ir funkcijai užtikrinti.
Suprantama, spermidinas nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau jo nauda sveikatai, holistiniu požiūriu, – neabejotina. Reguliarus spermidino vartojimas gali dar labiau sustiprinti sveiko gyvenimo būdo poveikį savijautai ir ilgaamžiškumui, gerinti apsaugą nuo ligų, stiprinti plaukus, taip pat gali būti rekomenduojamas kaip ginklas nuo virusinių ligų ar sprendžiant vaisingumo problemas.
Senstant svarbu palaikyti tinkamą spermidino kiekį organizme. Norintiems išsaugoti gerą savijautą ir puoselėti ilgaamžiškumą naudinga valgyti spermidino gausių maisto produktų arba vartoti maisto papildus su šiuo elementu.
Kur jis aptinkamas?
Spermidino yra visose eukariotinėse ląstelėse, kuriose jis atlieka svarbų vaidmenį ląstelių medžiagų apykaitoje. Kai kuriose bak- terijose spermidinas yra esminis augimą skatinantis veiksnys. Nors spermidino aptinkama visuose neapdorotuose maisto produktuose, didesnė jo koncentracija yra iš maisto produktųekstraguotuose maisto papilduose – tai veiksmingiausias būdas gauti didesnį spermidino kiekį.
Kokie maisto produktai yra gausiausi spermidino?
Daržovės: jeigu norite gauti pakankamą spermidino kiekį, tai neapdoroti grybai, brokoliniai kopūstai, žiediniai kopūstai, švieži žalieji pipirai turėtų būti kiekvienos savaitės raciono dalimi. Beje, dauguma šių produktų yra Viduržemio jūros regiono dietos dalis, kuri, kaip žinia, palanki ilgaamžiškumui ir gali paaiškinti neprilygstamą naudą sveikatai.
Sojų produktai: didesni kiekiai spermidino aptinkami japoniškam maistui būdinguose sojų produktuose, pvz., fermentuotose sojų pupelėse Natto, valgomuosiuose danteniuose, burnočio sėklose ir durijaus vaisiuose.
Grūdai: įvairiuose grūduose, ypač kviečių gemaluose, yra daug spermidino, todėl tai įprastas spermidino turinčių maisto papildų šaltinis.
Įvairūs sūriai: nors pastaruoju metu sūriai sulaukia daug kritikos, bet pasirodo, kad jie gali būti naudingi sveikatai. Atminkite, tikrąja teigiama verte pasižymi tik brandinti sūriai: čederis, parmezanas, griujeras ir kt.
Ką sako mokslas?
Spermidinas vertinamas dėl jo poveikio senėjimo prevencijai. Taigi, kaip spermidinas veikia mūsų organizmą? Ilgaamžiškumo molekulės, tokios kaip spermidinas, daro įtaką molekulinėms jungtims, kontroliuojančioms senėjimą.
Vyresniame amžiuje mūsų kūne kaupiasi įvairūs molekuliniai ir ląsteliniai pažeidimai, dėl kurių atsiranda senėjimo požymiai. Pastebėtina, kad ilgaamžiškumo molekulės veikia senėjimo procesą kontroliuojančias grandis, o ne patį senėjimą.
Pavyzdžiui, spermidinas per TOR kinazę skatina autofagiją – ląstelių atjaunėjimo procesą. Autofagija ląstelėse vyksta natūraliai, nes ji reguliuoja ląstelių medžiagų apykaitą. Šis procesas subalansuoja aprūpinimą maistinėmis medžiagomis, kai ląstelė patiria stresą. Taigi autofagiją galima paspartinti badaujant arba naudojant kalorijų ribojimo mimetikus (CRM), tokius kaip spermidinas, kurie imituoja badavimo poveikį organizmui. (1)
Autofagijos metu ląstelės utilizuoja savo senas arba pažeistas organeles ir taip skatina ląstelių atsinaujinimą, stabdo ankstyvą senėjimą. Neabejotina, kad autofagija mažina uždegimą ir oksidacinį stresą – pagrindines senėjimo ir su juo susijusių ligų priežastis.
Kaip padidinti spermidino kiekį organizme?
Senstant mūsų organizme kaupiasi įvairūs pažeidimai, didinantys riziką susirgti. Be to, amžėjant natūralus spermidino kiekis taip pat mažėja. Vis dėlto senėjimo procesus galima pristabdyti ir ilgaamžiškumą paskatinti, jei kasdien į savo racioną įtrauksime daug spermidino turinčių maisto produktų.
Spermidino papildai dažniausiai gaminami iš kviečių gemalų, juos galima įsigyti miltelių arba tablečių forma. Reguliarius spermidino gausių produktų vartojimas gali turėti teigiamos įtakos ilgaamžiškumui.
Amazon ir kitose internetinėse parduotuvėse galima įsigyti įvairiausių maisto papildų, tačiau rekomenduojama kritiškai vertinti gaminius, kuriuose yra sintetinių spermidino produktų, pvz., spermidino HCL arba „standartizuotų“ ingredientų, kurių saugumas ir veiksmingumas nėra visiškai ištirtas.
Longevity Labs (Austrija) gali vadintis pirmuoju spermidino produkto, pasiekusio pasaulinę rinką, gamintoju, kurio mokslinės tarybos sudėtyje yra tokie žymūs mokslininkai kaip Frankas Madeo, spermidino poveikio atradėjas, bei Davidas Sinclairas.
Saugumas ir šalutiniai reiškiniai
Ar spermidinas yra saugus? Taip. Spermidinas yra natūraliai organizme susidarantis produktas bei mitybos dalis. Tyrimai rodo, kad spermidinas išgautas iš augalų yra saugus ir gerai toleruojamas.
Kokia spermidino nauda?
Spermidinas nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau jo įtaka sveikatai, holistiniu požiūriu, – neabejotina. Reguliarus spermidino turinčių produktų ar maisto vartojimas gali sustiprinti sveikatą, pagerinti vaisingumą, puoselėti plaukų būklę bei ilgaamžiškumą.
Didesnis gaunamas spermidino kiekis gali sumažinti daugelio su amžiumi susijusių susirgimų, tokių kaip vėžio, metabolinių, širdies ligų ir neurodegeneracijos, riziką. Spermidinas taip pat gali pagerinti kognityvinius gebėjimus ir atmintį.
Nauda sveikatai ir ilgaamžiškumui
Norintiems puoselėti sveikatą ir ilgaamžiškumą, daug spermidino turintis maistas galėtų būti subalansuotos mitybos, reguliaraus fizinio aktyvumo rutinos dalim