Kūdikių bumo kartos asmenys, gimę tarp 1946 ir 1964 metų, šiuo metu pasiekė tą amžiaus ribą, kai patiria didžiausią riziką susirgti amžine geltonosios dėmės degeneracija. Šis susirgimas – pagrindinė 50-mečių ir vyresnių žmonių regėjimo praradimo priežastis. JAV ja serga daugiau nei 1,75 mln. žmonių. Laimei, vienas senovinis prieskonis gali suteikti su šia rizika susiduriantiems žmonėms reikiamą apsaugą. Geltonoji dėmė (lot.macula) yra nedidelis taškelis, išsidėstęs netoli akies tinklainės centro. Ši zona regėjimui labai reikšminga, mat dėl jos centrinis regėjimas geba užfiksuoti objektus, esančius tiesiai prieš akies vyzdį. Atsiradus geltonosios dėmės pažeidimų, stipriai apribojamas gebėjimas matyti centrinėje regėjimo linijoje esančius objektus. Progresuojant amžinei geltonosios dėmės degeneracijai, šalia regėjimo centro susidaro neryški sritis. Be to, esant šiam regėjimo sutrikimui, tampa sunku įžvelgti aiškius objektų kontūrus. Spalvos atrodo išblukusios. Šis centrinio regėjimo praradimas gali trukdyti kasdienei veiklai, pavyzdžiui, atpažinti veidus, skaityti, vairuoti, dirbti, gaminti maistą ar žiūrėti televizorių. Be amžiaus, didžiausias amžinės geltonosios dėmės degeneracijos rizikos veiksnys yra rūkymas. Kiti rizikos veiksniai – ultravioletiniai spinduliai, aukštas kraujospūdis ir nutukimas. Tačiau taip pat žinoma, kad žmonės, kurie sportuoja ir valgo daug žalių lapinių daržovių bei žuvies, susiduria su mažesne rizika susirgti šia liga. Naujausi tyrimai atskleidė, kad yra natūralių maistinių medžiagų, galinčių apsaugoti nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos progresavimo.
Nacionalinio akių instituto (JAV) mokslininkai atliko du su amžiumi susijusių akių ligų tyrimus – AREDS ir AREDS2. Pirmasis AREDS tyrimas parodė, kad vitaminų C ir E, beta karoteno, cinko bei vario derinys sumažina vėlyvosios stadijos amžinės geltonosios dėmės degeneracijos riziką 25 %. AREDS2 tyrimo metu nustatyta, kad liuteino ir zeaksantino derinys su vitaminais C ir E, cinku ir variu dar labiau sumažino vėlyvosios stadijos amžinės geltonosios dėmės degeneracijos riziką. Kiti tyrimai rodo, kad rozmarinų aktyviosios medžiagos gali apsaugoti nuo geltonosios dėmės degeneracijos. O štai Australijos ir Italijos mokslininkų atliktas tyrimas atskleidžia, kad Viduržemio jūros regionui būdingas prieskonis šafranas padeda sulėtinti šios sudėtingos ligos progresavimą ir net pagerinti regėjimą. Tyrėjai atliko atsitiktinių imčių, dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą žmonių, sergančių ankstyvosios stadijos amžinės geltonosios dėmės degeneracija, tyrimą. Vienai grupei buvo skirta 20 mg šafrano per dieną. Vos po 90 dienų tyrėjai pastebėjo reikšmingą šafrano grupei priklausančių žmonių būklės pagerėjimą.Tuomet mokslininkai ištyrė kitą 55–85 m.amžiaus 29 pacientų, sergančių ankstyvosios stadijos amžinės geltonosios dėmės degeneracija, grupę. Pacientai gavo 20 mg šafrano per dieną. Jį kaip maisto papildą tiriamieji vartojo maždaug 14 mėnesių. Tyrėjai nustatė ženklų šafrano papildų vartojusių tiriamųjų klinikinių ligos matavimų pagerėjimą. Be to, visi pacientai pranešė, kad pagerėjo regėjimo kokybė. Jie patyrė kontrasto ir spalvų suvokimo, skaitymo ir regėjimo pagerėjimą esant silpnam apšvietimui. Ir tai itin pagerino pacientų gyvenimo kokybę.
Statistika rodo, jog su amžiumi susijusios geltonosios dėmėsdegeneracijos atvejų sparčiai daugėja. O daugeliui pažįstamas senovinis prieskonis – šafranas, naujausių tyrimų duomenimis, gali tapti puikia priemone išgelbėti jūsų regėjimą.
Kokios šafrane esančios medžiagos saugo akis?
Tyrėjai pastebėjo, kad šafranas – iš daržinio kroko (lot.Crocus sativus) purkų išgaunamas prieskonis, turi cheminių junginių,vadinamų krocinu ir crocetinu (apokaroti-noido dikarboksi rūgštimi). Tai antioksidaciniai karotinoidų dariniai. Krocinas apsaugo akyje esančius fotoreceptorius nuo šviesos sukeltos pažaidos. Crocetinas didina deguonies prieinamumą ląstelėms. Šafrane taip pat yra daugiau nei 150 lakiųjų ir aromatinių junginių, kurie prisideda prie daugybės kitų mokslo įrodytų šafrano naudų sveikatai.
Kontroliuojant alzheimerio ligą šafranas gali būti veiksmingesnis nei populiariausias vaistas