Pasak Pensilvanijos medicinos universiteto mokslininkų, gydytojai dažnai piknaudžiauja antibiotikais gydydami pacientus, kurie buvo hospitalizuoti dėl kvėpavimo takų infekcijų susirgimų. Infekcijos kontrolės ir ligoninės epidemiologijos paskelbtame tyrime nustatyta, kad gydy-
tojai iš dviejų Pensilvanijos ligoninių skyrė vartoti antibiotikus net pacientams, sergantiems virusinėmis infekcijomis, nors yra žinoma, jog antibiotikai virusų neveikia. Tad kuo žalingas antibiotikų vartojimas ir kaip sumažinti šią žalą?
Netinkamas antibiotikų vartojimas
Remiantis tyrimu, kuriame dalyvavo 196 pacientai, kuriems per dvejus metus buvo diagnozuota virusinė infekcija, 125-iems iš jų buvo skirti antibiotikai. Tyrėjai išreiškė susirūpinimą dėl netinkamo antibiotikų vartojimo, o tai yra susiję su atsparių antibiotikams bakterijų padermių vystymusi. Be to, mokslininkai nustatė, kad gydymas ne tik nebuvo naudingas pacientams, bet kai kurie galėjo patirti šalutinių poveikių, tokių kaip viduriavimas. Tyrėjai pažymėjo, kad antibiotikus vartojančiai pacientų grupei būdinga tai, jog daugiau laiko praleidžiama ligoninėse, klinikose ir gydytojų kabinetuose. Be to, nustatyta, kad jų mirtingumo lygis yra didesnis, lyginant su pacientų, adekvačiai vartojančių antibiotikus. Per didelis antibiotikų vartojimas iš tikrųjų silpnina imuninę sistemą, naikindamas ne tik blogąsias bakterijas, bet ir gerąsias – probiotikus, gyvenančius žarnyne, kovojančius su virusais, mielėmis, grybais ir parazitais. Kūno bakterijos žmogaus ląsteles skaičiumi viršija 10 kartų. Virškinimo traktas sudaro 80 % imuninės sistemos, o jame gyvena milijardai bakterijų, 15 % iš jų yra potencialiai kenksmingos, bet 85% – naudingos žmogui. Gyvų ir aktyvių gerųjų bakterijų išsaugojimas yra ne tik būdas užkirsti kelią kvėpavimo takų infekcijoms, bet ir sumažinti jų sunkumą ir trukmę. Kinijos tyrime, kuris buvo paskelbtas žurnale „Pediatrija“, 3–5 metų vaikams, gydytiems dviem probiotikų rūšimis, karščiavimo atvejų sumažėjo
63 %, kosulio – 54 %, o slogos – 44 %. Be to, antibiotikų vartojimas sumažėjo 80 %, o probiotikus vartojantiems mažyliams ligos simptomai tęsėsi vidutiniškai tik tris ar keturias dienas. Lyginant su placebo grupe, jiems simptomai tęsėsi vidutiniškai penkias–šešias dienas. Galima daryti išvadą, kad probiotikų vartojimas per parą gerokai sumažino kvėpavimo takų infekcijos simptomų plitimą ir trukmę vaikams.
pusiausvyrą žarnyne gali sutrikdyti ne tik dažnas antibiotikų, bet ir alkoholio vartojimas, taip pat stresas, įvairios ligos ir toksinai organizme, kurie leidžia kenksmingoms bakterijoms klestėti. Norint atkurti organizmo balansą, reikia gerųjų bakterijų. Būtina, kad jos vėl apsigyventų žarnyne ir dominuotų.
Probiotikai ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir virškinimą, maistinių medžiagų pasisavinimą, taip pat prisideda prie tam tikrų vitaminų sintezės, gydo vaikų egzemą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, užkerta kelią dantų kariesui, be to, padeda išvengti viduriavimo ir mažina riziką sirgti storosios žarnos ir šlapimo pūslės vėžiu.
Be to, dėl natūralių probiotikų savybių, kalcis jogurtuose yra geriau biologiškai įsisavinamas. Net žmonės, kurie netoleruoja laktozės, turi mažiau su virškinimu susijusių problemų, vartodami kultivuotą jogurtą. Perkant jogurtą, svarbu etiketėje ieškoti gyvų ir aktyvių kultūrų, taip pat ir ekologiškai paruoštų jogurtų.
Kiti fermentuoti maisto produktai, kurie yra natūralūs probiotikų šaltiniai:
· Marinatai ir marinuotos daržovės.
· Kimchi, fermentuotas korėjiečių kopūstas.
· Rūgšti duona.
· Kombucha, fermentuota žalia ar juoda arbata.
· Sojų padažas.
· Tempeh – fermentuotas maistas, pagamintas iš sojos ar kitų pupelių arba grūdų.
· Kefyras – kultivuotas pieno gėrimas, panašus į jogurtą.
2. Saccharomyces boulardii bakterija gydo vaikų viduriavimą.
3. Pieno rūgšties bakterijos, tokios kaip probiotikai, mažina infekcinės egzemos riziką.
4. Probiotikų ir prebiotikų papildai gerina atopinio dermatito simptomus.
5. Probiotikai ir prebiotikai užkerta kelią kūdikių egzemai ir atopinei egzemai.
6. Papildai, kuriuose yra probiotikas Lactobacillus reuteri, sumažina su IgE susijusią egzemą ir vėliau gyvenime gali sumažinti kvėpavimo alergines ligas.
7. Probiotikų mišinys teigiamai veikia vaikų vidurių užkietėjimo simptomus.
8. Bifidobacterium infantis ir Lactobacillus acidophilus mažina nekrozinio enterokolito paplitimą ir sunkumą labai mažo svorio kūdikiams.
9. Ilgalaikis probiotikų vartojimas sumažina kvėpavimo takų ligų plitimą ir sunkumą šaltymečiu.
10. Probiozinės bakterijos mažina peršalimo epizodų trukmę ir sunkumą.
11. Probiotikų terapija turi gydomąją vertę Klebsiella infekcijos gydymui.
12. Lactobacillus rhamnosus ir Lactobacillusreuteri sumažina viduriavimą vaikams, sergantiems lengvu gastroenteritu.
13. Profilaktiniai probiotikai sumažina anksčiau termino gimusių
kūdikių mirtingumą.
14. Saccharomyces boulardii yra veiksmingas adjuvantas gydant ūminį vaikų viduriavimą.
15. Lactobacillus reuteri 6–36 mėn. vaikams žymiai sutrumpina rotaviruso gastroenterito sukelto vandeninio viduriavimo trukmę.
16. Probiotikai turi imunomoduliacinį poveikį atopinėmis ligomis
sergantiems vaikams, didinant TH1 imuninį atsaką, kuris atsveria
dominuojantį TH2 imuninį atsaką.
17. Saccharomyces boulardii slopina Escherichia coli infekciją.
18. Motinos pieno probiotikų padermės veiksmingesnės už antibiotikus, kai gydomos mastito infekcijos.
19. Moters piene yra Lactobacillius štamų, kurie veiksmingai gydo mastitą žindymo laikotarpiu.
20. Vaikams, sergantiems nuolatiniu pirminiu vezikoureteriniu refliuksu probiotikų profilaktika buvo tokia pat veiksminga kaip ir antibiotikų profilaktika
21. Lactobacillus reuteri pagreitina skrandžio ištuštinimą ir pagerina kūdikių regurgitaciją.
22. Fermentuoto pieno su Lactobacillus casei vartojimas žindančioms motinoms turi teigiamą poveikį motinos ir palikuonio imunologinei būklei.
23. Probiotikai normalizuoja žarnų, smegenų ir odos būklę, todėl atsiranda mažiau spuogų.
24. Probiotikai padeda išvengti IgE sukeltos alergijos vaikams iki 5 metų, kurie gimė cezario pjūvio pagalba.
25. Lactobacillus rhamnosus GG ir Bifidobacterium lactis yra saugūs ir veiksmingi, mažinant ankstyvąją vidurinės ausies uždegimo formą
ir antibiotikų vartojimą, taip mažinant riziką sirgti kvėpavimo takų infekcijomis pirmaisiais gyvenimo metais.
26. Postnatalinis gydymas probiotikais ir prebiotikais yra saugus ir padidina atsparumą sirgti kvėpavimo takų infekcijomis pirmuosius 2 metus.