Įveikti diabetą padeda sveiki įpročiai

Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, pasaulyje cukrinis diabetas diagnozuotas maždaug 376 mln. žmonių. Manoma, kad sergančiųjų gali būti daug daugiau, nes diabeto simptomus atpažinti nelengva. Apie 90 % susirgimų sudaro II tipo diabetas. Jį diagnozavus skiriamas specialus gydymas. Tiesa, mokslininkai skuba perspėti, kad gydyti galbūt visai nereikėtų, jei sergantieji šia liga ryžtųsi kardinaliai pakeisti gyvenimo būdą.

ĮVEIKTI DIABETĄ PADEDA SVEIKI ĮPROČIAI
Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, pasaulyje cukrinis diabetas diagnozuotas maždaug 376 mln. žmonių. Manoma, kad sergančiųjų gali būti daug daugiau, nes diabeto simptomus atpažinti nelengva. Apie 90 % susirgimų sudaro II tipo diabetas. Jį diagnozavus skiriamas specialus gydymas. Tiesa, mokslininkai skuba perspėti, kad gydyti galbūt visai nereikėtų, jei sergantieji šia liga ryžtųsi kardinaliai pakeisti gyvenimo būdą.

ŠOKIRUOJANTYS SKAIČIAI
2015 m. sausį žurnale „The Lancet“ buvo paskelbti viso pasaulio žmonių sveikatos būklės didžiausios analizės duomenys. Pagal 1990–2013 m. duomenis, sergančiųjų cukriniu diabetu itin sparčiai daugėja. Buvo nagrinėjami 188 šalių duomenys. Jie atskleidė, kad 1990–2013 m. sergančiųjų cukriniu diabetu padaugėjo maždaug 45 %. JAV šis skaičius išaugo dar daugiau – net 71 %. II tipo diabetas daug labiau paplitęs nei I tipo. Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, II tipo diabetu serga apie 90 % asmenų, kuriems diagnozuotas cukrinis diabetas. II tipo diabetą provokuoja nutukimas (jis pasaulyje taip pat sparčiai plinta). Teigiama, kad diabetas, anksčiau kaip neįgalumo priežastis buvęs dešimtoje vietoje, jau atsidūrė septintoje.

PROBLEMA – ATSPARUMAS INSULINUI?
Svarbu suprasti, kad II tipo diabetas ne visada yra nepakankamos insulino gamybos rezultatas. Ligą dažniausiai sukelia per didelė insulino gamyba, o šią lemia daug angliavandenių ir mažai riebalų turinti mityba. Tai tarsi „apkurtina“ insulino receptorius. Anot amerikiečių gydytojo J. Mercolos, nuolat padidėjęs insulino lygis padaro kūną „atsparų“ insulino siunčiamiems signalams. Toks pats procesas vyksta ir su leptino hormonu. Teigiama, kad dauguma turinčių antsvorio ar nutukusių asmenų turi tam tikro lygio atsparumą insulino ir leptino hormonams, o per didelė kūno masė – vienas ryškiausių II tipo diabeto ženklų.

PAKEIČIA BAKTERIJŲ BALANSĄ
Teigiama, kad, be padidėjusio atsparumo insulinui ir leptinui, nutukimas pakeičia ir organizmo bakterijų pusiausvyrą. Tyrimų duomenimis, nutukusių ir lieknų žmonių žarnyno bakterijų sudėtis labai skiriasi. Manoma, kad tai gali turėti įtakos kūno masei. Įrodyta, kad kūdikiai, kurių žarnyne daug bifidobakterijų ir mažai auksinio stafilokoko bakterijų, yra mažiau linkę į antsvorį ir nutukimą. Manoma, kad auksinio stafilokoko bakterijos sukelia nestiprų uždegimą, didinantį riziką priaugti svorio. Dėl šios priežasties krūtimi maitinamiems kūdikiams yra mažesnė rizika nutukti. Mat motinos pienu maitinamo kūdikio žarnyne klesti bifidobakterijos. Ajovos universitete (JAV) atliktas tyrimas atskleidė, kad triušiams, turėjusiems kontaktą su toksinais, gaminamais auksinio stafilokoko bakterijų, pasireiškė II tipo cukrinio diabeto simptomų: uždegimas, atsparumas insulinui ir gliukozės netoleravimas. Anot mikrobiologo Patricko Schlieverto, ant nutukusių asmenų odos taip pat būna daugiau stafilokoko bakterijų ir jų išskiriami toksinai veikia net per išorinį barjerą.

SUVALDYTI ĮMANOMA!
II tipo diabetas sudaro didžiąją dalį visų sergančiųjų diabetu. Priešingai paplitusiai nuomonei, ši liga gali būti beveik visiškai suvaldoma pakeitus gyvenimo įpročius.

  • Kardinaliai pakeisti mitybą. Reikėtų visiškai atsisakyti perdirbtų maisto produktų, visų cukraus formų, ypač fruktozės, taip pat grūdų. Kai kurie mokslininkai mano, kad netinkamos mitybos rekomendacijos – pagrindinė priežastis, kodėl iki šiol nepavyksta užkirsti kelio cukriniam diabetui plisti. Dėl geresnės sveikatos sergantiems diabetu vertėtų vartoti mažiau cukraus ir grūdų produktų, netgi viso grūdo ar ekologiškų. Geriausia šių produktų visiškai atsisakyti. Iš valgiaraščio išbrauktus angliavandenius, žinoma, reikėtų kuo nors pakeisti. Tam patartina rinktis nedideles ar vidutinio dydžio baltymų porcijas (valgyti mėsos, žuvies, kiaušinių, pieno produktų, ankštinių daržovių, riešutų) ir aukštos kokybės riebalus. Galima valgyti kokosų, kokosų aliejaus, avokadų, sviesto, riešutų. Šie produktai gali sudaryti 50–85 % dienos kalorijų. Be to, reikėtų vartoti tiek nekrakmolingų daržovių, kiek tik norisi.
  • Sportuoti reguliariai ir intensyviai. Tyrimai rodo, kad sportas, net jei nenumetama svorio, padidina jautrumą insulinui. Teigiama, kad didesnio intensyvumo treniruotės per 4 sav. padidina organizmo jautrumą insulinui net 24 %.
  • Gerai išsimiegoti. Miego trūkumas kelia stresą ir cukraus lygį kraujyje. Tai skatina atsparumą insulinui ir leptinui bei svorio augimą. Vienas 10 m. trukmės tyrimas atskleidė, kad moterims, miegančioms mažiau nei 5 val. per naktį, yra 34 % didesnė rizika susirgti cukriniu diabetu nei toms, kurios miega po 8 val.
  • Gauti užtektinai vitamino D. Mokslininkai teigia, kad šis vitaminas labai naudingas sergantiems diabetu. Geriausia, žinoma, vitamino D atsargas papildyti dažniau būnant saulėje. Kiek prastesnis sprendimas – vitamino D turintys papildai.
  • Pasirūpinti žarnynu. Kuo daugiau organizme naudingųjų bakterijų, tuo mažesnė rizika susirgti cukriniu diabetu. Norint atkurti pastarųjų balansą patartina valgyti fermentuoto maisto, pvz., fermentuotų sojų produktų, sojų pastos, organinio sūrio ar raugintų daržovių.

ĮDOMU

  • Cukrus – viena pagrindinių medžiagų apykaitos sutrikimų priežasčių.
  • II tipo cukriniu diabetu gali susirgti kiekvienas, tačiau didžiausios rizikos grupei priklauso turintys antsvorio, mažo fizinio aktyvumo asmenys, kurių šeimose yra ar buvo asmenų, sergančių šia liga ar metaboliniu sindromu, taip pat moterys, sergančios gestaciniu (nėščiųjų) diabetu
  • Kembridžo universiteto (Anglija) tyrimo duomenimis, kiekviena papildoma kasdienė saldaus gėrimo porcija riziką susirgti cukriniu diabetu padidina 22 %. keičiant vieną saldintą gėrimą nesaldintu, pvz., vandeniu arba nesaldinta kava ar arbata, rizika susirgti diabetu sumažėja 25 %.
  • Gydant I tipo cukrinį diabetą būtinos kasdienės insulino injekcijos. II tipo cukrinis diabetas nuo insulino nepriklausomas.
  • Diabetu serga apie 30 mln. amerikiečių, o 86 mln. yra padidėjusi rizika susirgti šia liga. Teigiama, kad šie skaičiai sparčiai didėja ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.
  • 2015 m. liepą Harvardo medicinos mokyklos (JAV) mokslininkai paskelbė tyrimo rezultatus, rodančius, kad II tipo diabetas lemia smegenų veiklos ir atminties blogėjimą. Paprastai tariant, sergantieji, iš pradžių žinoję 10 žodžių, po kurio laiko prisimindavo tik 9 ar 8. Labiausiai mokslininkams kelia nerimą tai, kad atmintis šitaip suprastėja vos per porą metų.
  • Tufto universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad dėl saldžių gėrimų vartojimo nuo diabeto ir jo komplikacijų kasmet miršta apie 133 000, nuo širdies ligų – apie 45 000, o nuo vėžio – apie 6450 žmonių visame pasaulyje.

ĮDOMU

  • Lojolos universiteto (JAV) mokslininkai įrodė, kad vitaminas D malšina skausmus moterims, sergančioms II tipo diabetu ir depresija. Tyrimo pradžioje 61 % pacienčių pranešė apie deginimo pojūtį kojose ir pėdose (neuropatinis skausmas), o 74 % – apie tirpimą ir dilgčiojimą rankų pirštuose ir kojose (sensorinis skausmas). Dėl vitamino D sumažėjo ir neuropatinis, ir sensorinis skausmas, be to, palengvėjo depresijos simptomai.
  • 2014 m. indų mokslininkai paskelbė medžiagą, kuri atskleidžia, kad vitaminas D ir kalcis, jei tinkamai maitinamasi ir mankštinamasi, gali sumažinti riziką susirgti II tipo diabetu tiems, kurie priklauso didžiausios rizikos grupei. Teigiama, kad vitaminas D šią riziką sumažina net 8 %.
  • Pasaulinė sveikatos organizacija prognozuoja, kad mirčių nuo diabeto skaičius per ateinančius 10 m. išaugs net 50 %.
  • Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, Lietuvoje 2014 m. diabetu sirgo 109 500 žmonių. Dėl diabeto ir jo komplikacijų tais pačiais metais mirė 1704 suaugusieji.
Meniu