Įprastų infekcijų vaikystėje padeda išvengti vienas natūralus produktas

NAUJAS POŽIŪRIS Į IMUNITETĄ
1989 m. garsus amerikiečių imunologas Char­lesas Janeway‘us visuomenei pristatė pranešimą, iš esmės pakeitusį žmogaus imuninės sistemos sampratą. Jame skelbiama, kad kiekvienas žmogus turi įgimtą pirminę organizmo gynybinę sistemą. Medicinai jau seniai žinomas skiepų veikimo principas ir tai, kad organizmas įgyja atsparumą persirgus tam tikromis ligomis. Visgi tokio imuninės sistemos veikimo principo aiškinimo negana. Juk žmogaus ląstelės kažkokiu būdu atpažįsta svetimkūnius šiems patekus į kūną pirmą kartą. Imunologas pateikė teoriją, kaip už žmogaus organizmo imunitetą atsakingos ląstelės atskiria savas nuo įsiskverbusių mikrobų. Specialisto nuomone, už šią gyvybiškai svarbią funkciją atsakingi modelio atpažinimo receptoriai. Pasirodo, žmogus jau gimsta gebėdamas atpažinti skirtingus mikrobų struktūros modelius.

MIELĖS IMUNITETUI STIPRINTI
Kaip pavyzdys pateiktas unikalus grybelinių organizmų ląstelių sienelių komponentas beta gliukanas, natūraliai stimuliuojantis žmogaus imuninę sistemą. Organizme šio medžiaga negaminama, tačiau ji aptinkama grybeliniuose patogenuose, tokiuose kaip candida. Candida – specifinė mieliagrybio rūšis, galinti sukelti stiprias kraujo infekcijas, todėl puiku, kad mūsų imuninė sistema ją iškart atpažįsta. Taigi iš esmės būtų įmanoma sužadinti imuniteto atsaką tiesiog suleidžiant candida mikroskopinių organizmų tiesiai į veną. Tačiau kyla didžiulė rizika, kad toks savotiškas skiepas sukels mirtį. Laimei, yra mielių, kurios ligų nesukelia. Tai maistinės mielės, naudojamos kepiniams ir alui. Jų molekulinėje struktūroje taip pat yra beta gliukano. Taigi farmacijos pramonė gali naudoti šias galingą imuniteto atsaką stimuliuojančias medžiagas, kad sukurtų su infekcijomis ir net vėžiu kovojančius preparatus. Nors jų negalima suleisti tiesiai į veną kaip skiepo, tačiau galima valgyti.

VIRŠKINIMO TRAKTAS – ORGANIZMO GYNYBOS POSTAS
Žmogaus virškinimo traktas turi daugiau sąlyčio taškų su išoriniu pasauliu, nei plaučiai ir oda kartu sudėjus. Todėl nestebina, kad daugelis imuninių ląstelių susikaupusios prie žarnyno sienelių. Tačiau jos ten būna ne visą laiką. Kai aptinka ne tik žarnyne atsiradusius ligų sukėlėjus, gali nukeliauti iki kitų kūno dalių ir jas apginti. Būtent dėl šios priežasties galima išgerti vakciną, pavyzdžiui, nuo choleros, ir su ligų sukėlėjais kovojančios imuninės ląstelės atkeliaus iki seilių liaukų, kad apsaugotų nuo infekcijos visą galimai pažeistą organizmo dalį. Kas gi nutiktų, jei ant vaikiškų užkandžių, tarkim, kukurūzų spragėsių, kasdien užbarstytume šiek tiek maistinių mielių? Ar iš tikrųjų sustiprėtų vaikų organizmo gynybinė sistema? Suaugusieji peršalimu serga kelis kartus per metus, tačiau vidutinis moksleivis gali peršalti kartą per mėnesį. Nors šiuolaikinei medicinai žinomi būdai, kaip kovoti su itin dažnais peršalimais, tačiau medi­kai vis dar nevengia skirti antibiotikų, darančių daugiau žalos, nei teikiančių naudos. Todėl akivaizdu, kad reikalingos efektyvios, saugios ir nebrangios peršalimo ligų prevencinės priemonės. O beta gliukanas – tinkamiausias sprendimas. Tačiau veikiausiai nepatikėsite jo veiksmingumu, kol tai nebus įrodyta moksliškai.

VOS PUSĖ ARBATINIO ŠAUKŠTELIO MIELIŲ
Mokslininkai atliko eksperimentą atsitiktinai parinktoje, dvigubai koduotoje, placebu kontroliuojamoje grupėje. Jo metu tirtas pusės arbatinio šaukštelio maistinių mielių ir jose aptinkamo beta gliukano poveikis vaikams, sergantiems pasikartojančiomis kvėpavimo takų infekcijomis. Po mėnesio pastebėta, kad lyginant su kontroline grupe beta gliukaną vartojusių vaikų seilėse padidėjo lizocimo koncentracija. Lizocimas – natūraliai išsiskirianti medžiaga, dalyvaujanti akių, nosies ir burnos gynybos nuo ligų sukėlėjų bei infekcijų procese. Tačiau tęstas tyrimas parodė priešingus rezultatus – ilgainiui lizocimo koncentracija tiriamų vaikų seilėse sumažėjo. Tyrėjai teigė, kad šis poveikis pastebėtas kartu su labai pagerėjusia bendra fizine vaikų būkle, nors tikslūs duomenys nebuvo pateikti.

NEPANEIGIAMI ĮRODYMAI
Visgi vienintelė priežastis, kodėl mokslinin­kus domina lizocimo lygis, – jo poveikis kovojant su infekcijomis. Iki šiol tiesioginio ryšio, deja, neištirta. Tačiau ir minėto tyrimo tikslas – įvertinti, ar sausose maistinėse mielėse esantis beta gliukanas, vartojamas kasdien, iš tiesų padeda sumažinti pasikartojančių peršalimo ligų skaičių. 12 savaičių trukusio tyrimo metu net 85 % vaikų, buvusių į placebo grupėje ir vartojusių cukraus tabletes, peršalimo liga sirgo vieną ar daugiau kartų. Taip pat paaiškėjo, kad vos aštuntadalis ar net šešioliktoji dalis šaukštelyje maistinių mielių aptinkamo beta gliukano kiekio gali šiuos procentus sumažinti perpus. Be to, tie, kurie vartojo maistines mieles, tačiau vis tiek peršalo, sirgo vidutiniškai 3 dienas, o peršalę placebo grupės eksperimento dalyviai – net 9.

Tyrimą atlikę mokslininkai įsitikinę, kad vartojant maistinėse mielė­se aptinkamą beta gliukaną galima sumažinti infekcinių ligų paplitimą ir jų sunkumą šaltuoju arba peršalimo ligų sezono metu. O tai naudinga ne tik vaikams, bet ir jų tėvams.

Siekiant rasti geriausią prevencinę priemonę nuo vaikus kankinančių peršalimo ligų atliktas atsitiktinių imčių, dvigubai koduotas, placebu kontroliuojamas tyrimas. Mokslininkai tyrė, kaip maistinių mielių ląstelių sienelėse aptinkamas beta gliukanas veikia imuninę sistemą. Nustatyta, kad pakankamas šios skaidulinės medžiagos kiekis per dieną puikiai apsaugo vaikus nuo dažniausiai pasitaikančių infekcinių ligų.

ĮDOMU
Mieles kaip vaistą vartojo dar senovės Egipto žyniai. Šiandien jos dedamos ne tik į maistą, bet ir vartojamos kaip imunitetą stiprinantis maisto papildas.

  • Tiriant maistinių mielių poveikį nustatyta, kad jose esančios medžiagos naudingos bėgikams, mat padeda apsaugoti imuninę sistemą net itin intensyviai ir ilgai sportuojant. Taip pat ištirtas šių vertingų medžiagų poveikis gydant streso sukelto imuniteto susilpnėjimą.
  • Maistinės mielės – negyvūninių baltymų šaltinis, kuriame yra žmogui būtinų aminorūgščių. Jose daugiau nei 17 vitaminų, 14 mineralų ir kitų vertingų medžiagų.
  • Vokietijoje maistinės mielės užima 4-ąją vietą tarp dažniausiai gydytojų skiriamų natūralių maisto papildų.
Meniu