Ciberžolė kovoja su sunkiomis uždegiminėmis ligomis
Ciberžolė – gerai žinomas augalas, iš kurio šakniastiebių gaminami ryškūs geltoni milteliai. Jie naudojami kaip populiarus indų virtuvės prieskonis, dažanti medžiaga. Viena aktyviųjų ciberžolės medžiagų – kurkuminas, pasižymintis antioksidacinėmis savybėmis. Jis taip pat užtikrintai apsaugo nuo uždegimų ir lėtina vėžio vystymąsi.
Netikėtas prieskonių panaudojimas
1989 m. Indijos oftalmologai nustatė, kad iš prieskoninės žolelės ciberžolės (Indijoje vadinamos haridra) pagaminti akių lašai veikia taip pat gerai, kaip antibiotikų pagrindu sukurti vaistai. Jais įprastai gydomas konjunktyvitas, liaudiškai vadinamas rožine akimi. Pastebėję tokį ciberžolės efektyvumą mokslininkai nusprendė šio prieskoninio augalo veikliąsias medžiagas panaudoti kovojant prieš rimtesnes uždegimines akių ligas, pavyzdžiui, uveitą, kuris dažnai baigiasi aklumu. Uveitas – autoimuninės ar infekcinės kilmės centrinių akies struktūrų uždegiminė liga. Ji įprastai gydoma steroidais, kurie skirti imuninei sistemai slopinti, bet neišvengiamai turi ir šalutinių poveikių. Mokslininkai nuo uveito kenčiantiems pacientams paskyrė vartoti išgryninto kurkumino. 18 žmo-nių gydyti tik kurkuminu, išgaunamu iš ciberžolių, pajuto pagerėjimą. Kurkumino poveikis prilygo gydymo kortiko steroidais efektyvumui. Tačiau svarbiausia, kad ši natūrali veiklioji medžiaga nesukėlė jokio šalutinio poveikio.
Kurkuminas saugo nuo atkryčio
Vėliau specialistai kurkumino poveikį ėmė tyrinėti išsamiau. Metus stebėti net 106 pacientai, kurie vartojo tik kurkuminą kaip uveito gydymo priemonę. Duomenys parodė, kad vos 19 asmenų patyrė ligos atkrytį per metus, kai vartojo tik šią medžiagą. Prieš tokio gydymo pradžią stebimiems pacientams liga pasikartodavo daugybę kartų – per metus užfiksuoti net 275 atvejai. Tačiau vartojant kurkuminą uveito atsinaujinimo atvejų buvo tik 36.
Ciberžolės kurkumino kova su uždegiminiu akiduobės pseudotumoru
Mokslininkai patvirtino, kad iš ciberžolių išgaunamas kurkuminas efektyviai veikia tiek lengvas, tiek ir sunkesnes uždegimines akių ligų formas. Tad natūraliai iškilo klausimas, ar ši augalinė priemonė gali padėti įveikti tokį sunkų akių uždegimo atvejį, kaip idiopatinį uždegiminį akiduobės pseudotumorą. Idiopatinis reiškia, kad gydytojai nežino, kas iš tikrųjų sukelia šią ligą, kuri kamuoja kaulinę ertmę ir akies obuolį. Pseudotumoro apibrėžtis kiek klaidinanti, mat ilgai manyta, kad tai nėra onkologinė liga. Tačiau nuo 2000 m. vykdomi šios ligos tyrimai atskleidė daug naujų duomenų. Tad dabar idiopatinis uždegiminis akiduobės pseudotumoras priskiriamas mažo laipsnio Hodžkino limfomai. O tai reiškia, kad yra viena iš vėžio formų. Tad kaip su onkologiniu susirgimu gali padėti kovoti kurkuminas?
Standartinis, bet žalojantis gydymas
Iki šiol naudojami idiopatinio uždegiminio akiduobės pseudotumoro gydymo būdai: steroidai, radioaktyvioji spinduliuotė ir chemoterapija, labai toksiški. Pacientai, kurie dalyvavo tyrime, iš pradžių gydyti steroidais. Tačiau visiems teko nutraukti šį gydymą, nes arba jis pasirodė neefektyvus, arba atsirado pavojingų komplikacijų. Spindulinės terapijos iškart atsisakyta dėl didelės rizikos apakti. Visgi ką nors daryti reikėjo, nes pacientus kamavo tinimas, daugeliui buvo sunku, kai kuriems beveik neįmanoma atsimerkti. Tad buvo pradėtas gydymas kurkuminu – paprasta, saugia ir nebrangia terapija. Ir būtent šis gydymas davė puikių rezultatų – 4 iš5 pacientams, kurie baigė eksperimentinį gydymą, akies funkcijos visiškai atsistatė, neatsirado jokių liekamųjų reiškinių. Akies dislokacijos ir tinimo atsikratė 5 iš 5 tyrimo dalyvių, tačiau vienam vėliau pasireiškė liekamųjų ligos reiškinių. Įdomu, kad paprastas ir gerai žinomas prieskonis padeda įveikti ne tik akių ligas. Pasirodo, ciberžolėje esančios veikliosios medžiagos gali išgelbėti daugybę žmonių, kuriuos kamuoja sunkios autoimuninės ligos.
Ciberžolė prieš vilkligę
Yra žinoma, kad skirtingos autoimuninės ligos pažeidžia nevienodus organus. Jeigu žmogaus imuninė sistema pradeda pulti insuliną gaminančias kasos ląsteles, jiems diagnozuojamas pirmojo tipo diabetas. Jei imuninė sistema kovoja su skydliauke, asmeniui nustatoma hipotirozė. Tačiau vilkligės atveju imuninė sistema naikina ląstelių branduolius. Dėl jos susidaro antikūnų, kurie puola branduolio DNR. Dėl tokios specifikos ši liga gali pažeisti bet kurią organų sistemą, sukelti bet kokią komplikaciją. Moterys vilklige serga net 9 kartus dažniau. Dažniausiai pasitaikanti komplikacija – inkstų uždegimas, kuris diagnozuojamas net 50 % šia liga sergančių pacientų.