Kaip laimėti kovą prieš rėmenį be vaistų?

Gastroezofaginis refliuksas, kurio pagrindinis simptomas yra rėmuo, – itin dažna sveikatos problema, kamuojanti apie 50% amerikiečių. Priimta manyti, kad ligos priežastis yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas. JAV natūraliosios medicinos šalininko dr. Josepho M. Mercola teigimu, problemų reikia ieškoti visai kitur. Kas sukelia tokią būklę ir kaip ją spręsti?

KAS TAI?
Gastroezofaginis refliuksas (GERL) – simptomų kompleksas, pasireiškiantis dėl skrandžio turinio patekimo į stemplę. Dėl to skrandžio sultys pažeidžia stemplės gleivinę ir sukelia klinikinius simptomus. Pagrindinis simptomas yra rėmuo – deginimo, graužimo pojūtis už krūtinkaulio, galintis išplisti į kaklą. Kiti tipiniai GERL simptomai yra raugėjimas, maisto atpylimai. Skrandžio rūgštims pasiekus gerklę, burną, juntamas nemalonus rūgštus skonis. Rečiau pasireiškia užkimimas, pilnumo jausmas gerklėje, pilvo pūtimas, pykinimas, kosulys. Ligai pažengus, kai stemplė yra stipriai pažeista, gali būti juntamas skausmas ryjant, sutrikti rijimas, gali kraujuoti.

TARIAMOS IR TIKROSIOS PRIEŽASTYS
Priimta manyti, kad GERL sukelia per didelis skrandžio rūgščių kiekis ir dėl to pacientams skiriami jų išsiskyrimą blokuojantys vaistai. Atsižvelgiant i faktą, kad skrandžio rūgštys kyla stemple į viršų, toks gydymas gali skambėti kaip teisingas sprendimas. Visgi blokuoti skrandžio rūgščių išsiskyrimą, anot dr. J. M. Mercola, iš tiesų yra didžiausia klaida, nes rūgštingumas paprastai kaip tik būna per mažas.
Rėmenį gali sukelti ir stemplės diafragmos išvarža. Kai ji tinkamai nefunkcionuoja, nurytas maistas iš skrandžio kartu su jo sultimis gali grįžti į stemplę. Anot dr. J. M. Mercola, dėl remens taip pat gali būti kaltos ir Helicobacter pylori (H. pylori) bakterijos. Labai maži jų kiekiai organizmui naudingi, bet nekontroliuojamas jų augimas gali lemti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, dispepsijos, net skrandžio vėžio atsiradimą. Nors stemplės diafragmos išvarža ir H. pylori bakterijų sukelta infekcija nėra tarpusavyje susijusios buklės, dažnai tie, kurie turi minėta išvaržą, turi ir šių bakterijų. Be šių priežasčių rėmenį gali sukelti ir kai kurie plačiai vartojami vaistai, pavyzdžiui, tam tikri antidepresantai, raminamieji, antibiotikai, kraujospūdį reguliuojantys medikamentai, nitroglicerinas, vaistai nuo skausmo, osteoporozės. Norint sumažinti vartojamų medikamentų tikimybę sukelti rėmenį, reikia:
• vengti didesnių nei nurodyta vaisto dozių;
• vartoti vaistus taip, kaip nurodė gamintojas;
• paprašyti šeimos gydytojo, kad įvertintų visus jūsų vartojamus vaistus siekiant nustatyti, kurie gali kelti rėmenį. Verta pasidomėti, ar to paties vaisto nėra kita forma – ne tabletėmis, o skysčio pavidalu;
• neprigulti vos išgėrus vaistų;
• gerti imbiero arbatą – naudinga virškinimo sistemai, slopina žalingą vaistų poveikį.

VAISTAI NUO GERL – DAUGIAU ŽALOS NEI NAUDOS?
GERL gydymui dažnai skiriami vaistai protonų siurblio inhibitoriai (PSI), neleidžiantys skrandyje gamintis rūgštims. Tačiau medicinos literatūroje yra per 16 tūkst. straipsnių, kuriuose rašoma, kad skrandžio rūgščių kiekio mažinimas tik laikinai slopina arba netgi apsunkina GERL simptomus. Iš tiesų PSI vaistai buvo sukurti gydyti labai konkrečioms būklėms, o ne rėmeniui. Anot San Francisko Visuomenes sveikatos departamento direktoriaus Mitchello Katzo, 60–70 % žmonių patiria tik nestiprų rėmenį ir jiems PSI vaistai nereikalingi. Sumažinus skrandžio rūgštingumą, mažėja natūralus organizmo gebėjimas naikinti H. pylori bakterijas, jos nevaldomai dauginasi ir sukelia infekciją bei rėmenį. Didėja apsinuodijimo maistu rizika, nes organizmas nesugeba susidoroti kartu su juo į virškinimo sistemą patekusiomis bakterijomis. PSI vaistai gali sukelti šių pavojingų šalutinių efektų: pneumonija, kaulų tankio retėjimą, bakterijų Clostridium dicile sukeltą infekciją ir kt. Maža to, PSI sukelia priklausomybę. Siekiant nutraukti jų vartojimą, tai tenka daryti pamažu, antraip buvę simptomai gali sugrįžti it rikošetas. Kartais nutraukus PSI vartojimą GERL simptomai netgi būna stipresni negu prieš pradedant vartoti šiuos vaistus.

NATŪRALŪS IR VEIKSMINGI BŪDAI
Pasak dr. J. M. Mercola, norint pašalinti GERL, reikia atkurti natūralų virškinimo sistemos balansą. Svarbu vartoti kuo daugiau neperdirbtų maisto produktų, ypač vaisių ir daržovių. Ne mažiau svarbu, kad kartu su maistu organizmas gautų pakankamai gerųjų bakterijų (probiotikų) – tai subalansuos žarnyno mikroflorą, kas gali padėti pašalinti H. pylori bakterijų perteklių nevartojant antibiotikų. Gerosios bakterijos gerina virškinimą ir maisto medžiagų absorbciją. Idealus probiotinių medžiagų šaltinis – rauginti produktai. Galima vartoti ir probiotinių maisto papildų.
Būtina atsisakyti žalingų maisto produktų, ypač cukraus, perdirbtų gaminių, kofeino, alkoholio, nikotino. Naudingi produktai:
Himalajų druska. Ji ne tik aprūpina organizmą skrandžio rūgščių gamybai būtinu chloridu, bet ir turi daugiau nei 80 organizmui svarbių mineralinių medžiagų.
Natūralus obuolių sidro actas. Kasdien išgeriant po šaukštelį obuolių sidro acto, sumaišyto stiklinėje vandens, galima padidinti skrandžio rūgštingumą.
Betaino hidrochlorido papildai. Jų galima rasti sveikų produktų parduotuvėse, vaistinėse. Preparatas gerina virškinimą, padeda naikinti H. pylori bakterijas, slopina rėmenį.
Geriamoji soda. Pusę ar visą šaukštelį geriamosios sodos ištirpinti 240 ml vandens ir išgerti. Padeda neutralizuoti skrandžio rūgštis, mažina per didelio jų kiekio sukeltą rėmenį. Tai neturėtų tapti reguliarus rėmens malšinimo metodas, bet jis padės tais atvejais, kai kamuoja stiprus skausmas.
Alavijų sultys. Padeda malšinti uždegimą, o tai mažina GERL simptomus. Patartina prieš valgį išgerti apie 120 ml alavijų sulčių.
Pušų spyglių ekstraktas. Sudėtyje yra daugiau kaip 100 biologiškai aktyvių komponentų, padedančių atkurti pažeistą skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinę. Visas virškinimo traktas padengtas gleivine, kuri atlieka apsauginę funkciją ir suformuoja barjerą, saugantį nuo druskų rūgšties (sudedamoji skrandžio sulčių dalis) poveikio skrandžio sienelėms.
Imbiero šaknies arba ramunelių arbata. Imbieras sergsti virškinimo traktą slopindamas rūgščių poveikį ir naikindamas H. pylori bakterijas. 2007 m. atlikti tyrimai rodo, kad imbieras užkerta kelią skrandžio ir dvylikapirštes žarnos opų atsiradimui. Jis net 7–8 kartus veiksmingesnis negu tam skirti vaistai! Ruošiant imbiero arbatą, į puodelį karšto vandens reikia įmesti du griežinėlius imbiero šaknies ir palikti pritraukti 30 min. Gerti iki valgio likus apie 20 min.
Vitaminas D. Kai optimizuojamas vitamino D kiekis organizme, optimizuojama ir apie 200 antimikrobinių peptidų gamyba organizme. Jie padeda su šaknimis išrauti bet kokią infekciją. Užtikrinti reikiamą vitamino D kiekį organizme galima būnant saulėje ar kartkartėmis apsilankant soliariume. Galima vartoti ir geriamą vitaminą D3, tik tuomet svarbu kartu vartoti ir vitaminą K2.
• Astaksantinas. Natūralus ir itin stiprus antioksidantas, aptinkamas mikrodumbliuose Haematococcus pluvialis. Įrodyta, kad kasdien vartojant po 40 mg astaksantino mažėja GERL simptomai, ypač jeigu jo priežastis yra H. pylori bakterijos.
Raudonoji guoba. Joje esančios medžiagos nuramina sudirgusią burną, gerklę, skrandį ir žarnyną. Raudonojoje guoboje esantys antioksidantai stimuliuoja virškinimo trakto nervų galūnėles ir didina gleivių sekreciją. Gleivės apsaugo virškinimo traktą nuo rūgščių poveikio, mažina opų atsiradimo riziką.
Merilendo universiteto specialistai rekomenduoja tokias dozes: arbatai 4 g raudonosios guobos džiovintos žievės miltelių užpilti apie 470 ml verdančio vandens. Palikti pritraukti 3–5 min., tinktūrą vartoti po 5 ml 3 kartus per dieną.
• Glutaminas. 2009 m. atlikti tyrimai rodo, kad virškinimo trakto pažeidimai, sukelti H. pylori bakterijų, gali būti gydomi aminorūgštimi glutaminu. Jo yra įvairiuose maisto produktuose: jautienoje, vištienoje, žuvyje, kiaušiniuose, pieno produktuose, kai kuriuose vaisiuose ir daržovėse. Galima vartoti L-glutamino maisto papildus.
B grupės vitaminai. Mitybos specialisto Byrono Richardso atlikti tyrimai rodo, kad B grupės vitaminai gali padėti apsisaugoti nuo GERL atsiradimo. Tam itin reikšmingas vitaminas B9: gausesnis jo vartojimas GERL riziką sumažina apie 40 %. Šio vitamino gausu kepenyse, smidruose, špinatuose, pupelėse ir kt. maisto produktuose.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Sveikatą lemia virškinimo trakto mikroflora?

Naujienos
Sveikatą lemia virškinimo trakto mikroflora? Sergantys neurologinėmis ligomis kreipiasi į neurologą, jaučiantys psichikos negalavimus tikisi psichiatro pagalbos, netikėtai atsiradus alergijai skubama pas alergologą. Tai logiška, bet ne visai teisinga. Moksliniai…
Read More

REKOMENDUOJAME

Meniu