12 būdų, kaip apsaugoti prostatą nuo vėžio

Prostata, arba priešinė liauka, yra tik vyrų organizmuose, ji – nepaprastai svarbi visai vyro reprodukcinei sistemai. 

Ši graikinio riešuto dydžio liauka yra po šlapimo pūsle. Ji išskiria prostatos skystį, kuris sudaro pagrindinę spermos sudedamąją dalį. Deja, šiuo labai svarbiu vyrišku organu rūpinamasi nepakankamai, tad daugelį stipriosios lyties atstovų kamuoja prostatos uždegimai ir net vėžys. Daugumos vyrų, kurių amžius nesiekia ir 45 metų, prostata jau pradeda didėti. Dažnai šis didėjimas būna besimptomis. O štai net apie 80% 45-60 m. amžiaus vyrų jau skundžiasi šlapinimosi sutrikimais, kurie atsiranda būtent dėl prostatos išvešėjimo. Dažniausiai gerybinio priešinės liau­kos išvešėjimo simptomai pasireiškia kaip nuolat juntamas poreikis skubiai nusišlapinti, negalėjimas nusišlapinti, sunki šlapinimosi pradžia, dažnas šlapinimasis, susilpnėjusi šlapimo srovė, šlapimo srovės nutrūkimas, sunkumai visiškai ištuštinant šlapimo pūslę. Norint šių nemalonių simptomų išvengti, apsaugoti prostatą nuo vėžio ir atkurti jos funkciją dažnai pakanka tiesiog pakeisti nesveikus gyvenimo būdo įpročius sveikesniais.

KAS NUODIJA PROSTATĄ?
Prostatą gamta sukūrė taip, kad ji galėtų pagaminti aukščiausios kokybės spermą. O jos pagalba vėliau būtų užmezgama nauja kiek įmanoma sveikesnė ir tvirtesnė gyvybė. Dėl to viena iš prostatos funkcijų – toksinų iš spermos pašalinimas. Ši specifinė liauka veikia kaip savotiškas filtras. Deja, sintetiniai arba organizme gaminami moteriškojo hormono estrogeno junginiai ksenoestrogenai – vieni dažniausiai šiuo metu aptinkamų toksinų žmogaus organizme. Vyrų kūnuose būtent prostata rūpinasi, kad šie hormoniniai junginiai būtų pašalinti. Ksenoestrogenai pažeidžia normalų estrogeno ir testosterono balansą, o tai skatina prostatos išvešėjimą. Oksidacinis stresas – viena iš pagrindinių bet kurios degeneracinės ligos priežasčių – neišvengiamai veikia prostatą. Didelis laisvųjų radikalų kiekis ir kitos uždegiminius procesus sukeliančios medžiagos skatina oksidacinį stresą, o jis savo ruožtu gali sukelti prostatitą (prostatos patinimą ir uždegimą) ir net prostatos vėžį.

SĖDIMAS DARBAS
Prostatos sveikata pirmiausia priklau­so nuo dubens srities aprūpinimo krauju ir gaunamo deguonies kiekio. Neju­drus gyvenimo būdas ir sėdimas darbas sutrikdo kraujotaką, tad prostatai pritrūksta ir deguonies, ir kitų su krauju pernešamų medžiagų. Dėl šios priežasties tam tikrų profesijų atstovai gali susidurti su akivaizdžiai didesne prostatos ligų rizika. Į rizikos grupę patenka ne tik dirbantys sėdimą darbą. Ypač prostatos sveikata turėtų rūpintis vairuotojai, kurie ne tik sėdi, bet ir patiria automobilio sukeliamas vibracijas ir slėgį juosmens srityje. Medikai prostata rūpintis skatina tų profesijų atstovus, kurie važiuoja toli ir kasdien. Tai autobusų ir sunkvežimių vairuotojai, motociklininkai bei pilotai. Didesnės rizikos grupei priskiriami ir aktyvūs dviratininkai. Jie patiria nuolatinį spaudimą kirkšnių srityje, o jis yra tiesiogiai susijęs su prostatos ligų rizika.

MAISTAS SVEIKAI PROSTATAI
Mityba, kurioje dominuoja vaisiai ir daržovės, gali būti vadinama slopinančia uždegimą. Tik derėtų neužmiršti, kad siekiant ap­sisaugoti nuo onkologinių susirgimų derėtų kasdien suvartoti pakankamai skirtingų fitocheminių medžiagų, kurie užkerta kelią vėžiui. Itin svarbi sveikos ir subalansuotos mitybos dalis yra nesotieji riebalai, aptinkami alyvuogių ir kokosų aliejuose, riešutuose, sėklose bei avokaduose. O siekiantiems kuo ilgiau išsaugoti sveikatą ir užtikrinti sklandžią organizmo veiklą iš kasdienės mitybos rekomenduojama visiškai pašalinti perdirbto pieno gaminius, mėsą ir grūdinius produktus. Specialistų teigimu, labai svarbu rinktis ekologiškai užaugintas daržoves bei vaisius bei vartoti tik sveikai augintų galvijų mėsą. Tik tokiuose produktuose netrūksta omega-3 riebalų rūgščių ir cinko. Kasdien į savo mitybą derėtų įraukti ir vaistais nuo uždegimo vadinamų žolelių: rozmarinų, raudonėlių, ciberžolių, mėgstamo prieskoninio augalo česnako bei kvapnaus cinamono.

NAUDINGOSIOS ŽALIOSIOS LAPINĖS DARŽOVĖS
Kai kurie maisto produktai pripažinti ne tik kaip veiksminga prostatos uždegimų prevencijos priemonė, tačiau ir dažnai rekomenduojami gydant priešinės liaukos susirgimus. Nustatyta, jog daugiausia naudingųjų medžiagų prostatai yra žaliosiose lapinėse daržovėse. Tai brokolių daigai, brokoliai, lapiniai, gūžiniai, garbanotieji lapiniai ir žiediniai kopūstai. Šios kryžmažiedės ir lapinės daržovės yra nepamainomas organinės kilmės sulfitinių junginių sulforafanų, aktyviųjų junginių izotiocianatų bei vertingojo indolio-3-karbinolio šaltinis. Šios augalinės cheminės medžiagos padeda iš organizmo pašalinti toksinus ir estrogeno perteklių. O bene daugiausia itin naudingų cheminių junginių yra brokoliuose ir garbanotuosiuose lapiniuose kopūstuose. Tai – supermaistas, saugantis prostatą.

LIKOPENAS IR ŽALIOJI ARBATA
Prostatos funkciją palaiko likopenas. Unikalus antioksidantas likopenas aptinkamas avietėse, goji uogose, pomido­ruose, arbūzuose, raudonose paprikose ir greipfrutuose. Mitybos specialistai primena, kad termiškai apdorotuose pomidoruose yra daugiau likopeno nei šviežiuose. Prostatą teigiamai veikia ir žaliojoje arbatoje esančios maistinės medžiagos. Žaliojoje arbatoje gausu antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčių polifenolių, vadinamųjų epigalokatechino galatų (EGCG). Epidemiologiniai tyrimai rodo, jog vyrai, nuolat vartojantys žaliosios arbatos, patiria mažesnę prostatos susirgimų riziką.

CINKAS SAUGO REPRODUKCINĘ SVEIKATĄ
Cinkas – labai svarbus elementas, padedantis palaikyti organizmo imunitetą. Jis įeina net į 80 fermentų, dalyvaujan­čių įvairiose organizmo reakcijose, sudėtį, taip pat labai reikšmingas reprodukcinės sistemos veiklai. Mokslininkai pastebi, jog prostatos sutrikimais besiskundžiantiems vyrams dažnai nustatomas cinko trūkumas. Įrodyta, kad cinkas slopina prostatos ląstelių dauginimąsi. Tad kasdienę mitybą tikrai verta papildyti cinko gausiais produktais, nepamirštant ir ekologiškose ganyklose užaugintų galvijų mėsos. Puikus cinko šaltinis yra ir moliūgų sėklos. Su maistu ne visada įmanoma gauti užtektinai cinko. Tuomet rekomenduojama įsigyti natūralių maisto papildų, kurių sudėtyje yra lengvai įsisavinamo cinko glicinato chelato. Atsižvelgiant į cinko trūkumą, papildomai per dieną re­komenduojama vartoti 40–80 mg cinko. Taip saugoma prostatos sveikata ir užtikrinama jos funkcija.

12 ŽINGSNIŲ, GERINANČIŲ PROSTATOS SVEIKATĄ

  1. Gerai išsimiegoti. Miegas yra būtinas užtikrinant reprodukcinių organų sveikatą ir gaminant lytinius hormonus. Miegant mažiau nei rekomenduojama vyrų organizme mažėja testosterono ir padaugėja streso hormonų. Netinkami miego įpročiai gali sukelti cukraus kiekio pokyčius kraujyje, o tai susiję su prostatos išvešėjimu.
  2. Vartoti daugiau antioksidantų. Fitocheminės medžiagos – gamtos sukurti antioksidantai, kurie organizmą veikia de­toksikuojančiai. O toksinų šalinimas būtinas prostatos sveikatai. Rekomenduojama gerti antioksidantų gausių gėrimų, tokių kaip gulsčiųjų serenojų, žalioji, imbiero arbatos. Jos garantuoja papildomą antioksidantų dozę kasdien.
  3. Užtikrinti vitamino D kiekį. Jeigu organizme vitamino D kiekis yra mažesnis nei 60 ng/ml, diagnozuojamas vitamino D trūkumas. Šio vitamino stoka turi įtakos vyriškojo hormono testosterono gamybai. O sumažėjus testosterono kenčia prostata. Vitamino D galima gauti reguliariai bent 3 d. per savaitę be apsauginių kremų kaitinantis saulėje. Taip pat galima vitamino D3 vartoti papildomai, jeigu užtektinai saulės šviesos gauti neįmanoma.
  4. Naudoti tik natūralias valymo priemones. Nesvarbu, ar produktai skirti as­mens higienai, ar namams valyti, naudoti derėtų tik natūralios sudėties priemones. Buitinė chemija yra labai kenksminga sveikatai. Ypač reikėtų vengti ksenoestrogenų, kurių aptinkama plastikuose, daugelyje dezodorantų, šampūnų ir buitinių valiklių.
  5. Laikytis uždegimą slopinančios dietos. Organizmą nuo uždegimų saugo mityba, kurios pagrindą sudaro gryni baltymai, nesotieji riebalai ir antioksidacinėmis savybėmis pasižymintys produktai. Testosterono gamybai ir sveikai prostatai itin svarbūs aukštos kokybės riebalai ir nesočiosios riebalų rūgštys, kurių yra avokaduose, alyvuogėse, alyvuogių aliejuje, žuvyje ir kokosų aliejuje. Taip pat galima vartoti šiek tiek ekologiškai augintų galvijų pieno sviesto.
  6. Greitinti žarnyno peristaltiką. Vienas iš natūralių būdų, leidžiančių greičiau iš organizmo pašalinti toksinus, yra greita žarnyno peristaltika. Skaidulų gausi augalinė dieta pasižymi ne tik uždegimo slopinamuoju poveikiu, tačiau ir padeda greičiau iš žarnų pašalinti maisto likučius. Žarnyno praeinamumą skatina ispaninių šalavijų (chia) sėklos, linų sėmenys, fermentuoti maisto produktai, probiotikų turintis maistas, gyvulių kaulų sultiniai.
  7. Pasninkauti. Pasninkas – vienas geriausių ir paprasčiausių būdų padidinti testosterono kiekį, sumažinti sisteminį uždegimą ir slopinti vėžio formavimosi procesus. Atsižvelgiant į tai, kaip valgoma per 8 dienos valandas: nuo 11 iki 19 val., tarp vakarienės ir pusryčių, turėtų susidaryti bent 16 val. pertrauka. Tai paprasčiausias būdas pailginti laiko intervalus tarp valgymų.
  8. Daugiau judėti. Sėdimas darbas ir menkas fizinis aktyvumas mažina tes­tosterono lygį ir net gali lemti prostatos uždegimus. Visą dieną derėtų atlik­ti nesudėtingus pratimus: vaikščioti, lėtai važinėti dviračiu ar užsiimti aktyviais žaidimais. Reguliari fizinė veikla slopina uždegiminius procesus ir gerina prostatos sveikatą.
  9. Praktikuoti gilų kvėpavimą. Viena populiariausių ir nesudėtingiausių streso valdymo praktikų – giluminio kvėpavi­mo pratimai. Nustatyta, kad kvėpavimo pratimai ramina simpatinę nervų sistemą, kuri yra atsakinga už vadinamuosius „kaukis arba bėk“ instinktus, jie padeda atsipalaiduoti. Tokia atsipalaidavimo praktika sumažina žalingų streso hormonų lygį, o tuo pat metu slopina vėžinių ląstelių formavimąsi.
  10. Užtikrinti seleno, cinko ir magnio kiekį organizme. Šie mikrolementai stiprina imunitetą ir padeda organizmui kovoti su toksinais. Taip pat cinkas ir magnis skatina testosterono gamybą. Vadinamosios supermedžiagos padeda iš organizmo pašalinti ksenoestrogenus. Cinko ir magnio yra moliūgų sėklose. Užtikrinti pakankamą mikroelementų kiekį padeda žalieji kokteiliai, specialūs žalieji milteliai ir sveiki ekologiškos mėsos produktai.
  11. Vartoti aukštos kokybės omega-3 papildų. Nustatyta, kad 2–5 g omega-3 riebalų rūgščių padeda slopinti prostatos uždegimą ir skatina testosterono gamybą. Tyrimais įrodyta, kad didelis kiekis omega-3 riebalų rūgščių yra veiksmingas mažinant prostatos išvešėjimą. O papildomai suvartojant 200–500 gama linoleno rūgšties užkertamas kelias uždegimams.
  12. Vartoti kitų naudingųjų medžiagų. Daugelio natūralių medžiagų įtraukimas į kasdienę mitybą gali padėti išvengti prostatos veiklos sutrikimų. Jų galima gauti ne tik su maistu, tačiau ir vartojant aukštos kokybės maisto papildų. Rekomenduojama papildomai vartoti vitaminų D3, K2, probiotikų ir tokių nuo uždegimų saugančių augalinių junginių kaip kurkuminas, sulforafanas, resveratrolis, mėlynėse aptinkamas pterostilbenas ir žaliosios ar­batos ekstraktas (EGCG). Šie junginiai padeda stiprinti imunitetą ir veikia kaip antioksidantai.

STRAIPSNIAI PANAŠIOMIS TEMOMIS

Teksto dydis

  • A  A  A  A  

    REKOMENDUOJAME

Meniu